Strona głównaDom i ogródKominki z płaszczem wodnym czy bez?

Kominki z płaszczem wodnym czy bez?

Bardzo często kominki pojawiają się w domach wyłącznie ze względu na walory estetyczne. Kominek stanowi niebanalną ozdobę wnętrza w ciągu dnia, a wieczorem zapewnia przyjemną, rodzinną atmosferę. Wybór wkładu kominkowego nie może być jednak uzależniony wyłącznie od tego, jakie ów wkład posiada wymiary, jaki rodzaj drzwiczek i jakie zdobienia. W tym wypadku zdecydowanie ważniejsze są parametry techniczne oraz wymagane prawem unijnym certyfikaty. Oczywiście należy również rozważyć, czy decydujemy się na kominki z płaszczem wodnym czy bez.

Kominek bez płaszcza wodnego

Kominek bez płaszcza wodnego wybierany jest najczęściej wtedy, gdy w domu znajduje się inne, podstawowe źródło ciepła. Kominek ma stanowić efektowną dekorację i użytkowany jest w zależności od potrzeb domowników. Może być uruchamiany każdego dnia – dodatkowo lub w zastępstwie podstawowego źródła ciepła, może też pracować od czasu do czasu, gdy akurat wszyscy domownicy mają wolny wieczór albo spodziewają się gości.

Zastanawiając się, czy lepszym rozwiązaniem będą kominki z płaszczem wodnym czy bez, powinniśmy wziąć pod uwagę to, że tego typu urządzenia mogą nie tylko ogrzewać powietrze, ale również wodę użytkową. Kominek bez płaszcza wodnego nie ogrzewa wody, dlatego rekomendowany jest do domostw, w których ciepłą wodę pozyskuje się w inny sposób.

Kominek bez płaszcza wodnego świetnie współgra również z ogrzewaniem podłogowym, które uznawane jest za metodę ogrzewania o dużej bezwładności cieplnej. Jeżeli ogrzewanie podłogowe zostanie wyłączone na dłuższy czas, powierzchnia grzewcza wychłodzi się do tego stopnia, że ponowne jej ogrzanie zajmie bardzo dużo czasu. Dlatego w tej sytuacji konieczne jest zastosowanie urządzenia grzewczego, które będzie dostarczało ciepła w sposób ciągły, a w tym przypadku lepiej sprawdzi się kominek bez płaszcza wodnego.

Kominki z płaszczem wodnym czy bez?

Instalacja kominka bez płaszcza wodnego jest znacznie mniej skomplikowana, ale kominki z płaszczem wodnym również mają wielu zwolenników. O ich zaletach piszą m.in. producenci wkładów kominkowych (zobacz Hajduk). Kominek z płaszczem wodnym jest połączony z instalacją centralnego ogrzewania, zatem ogrzewa ciepłą wodę, która zasila grzejniki we wszystkich pomieszczeniach, ponadto może być wykorzystywana do mycia, prania i kąpieli.

Kominek z płaszczem wodnym, dzięki stosunkowo niskim cenom drewna, umożliwia ograniczenie wydatków na ogrzewanie. Ponadto drewno jest surowcem łatwo dostępnym i odnawialnym, dlatego nie istnieje obawa, że jego ceny nagle gwałtownie wzrosną. Minus jest taki, że drewno dość szybko się spala, dlatego jeśli kominek z płaszczem wodnym ma stanowić podstawowe źródło ogrzewania i rzeczywiście utrzymywać optymalną temperaturę powietrza i wody, w domu powinni przebywać domownicy, którzy będą mieli możliwość kontrolowania ognia w ciągu dnia.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze