Strona głównaDom i ogródProducent pelletu oferujący próbki do testów?

Producent pelletu oferujący próbki do testów?

Spalanie pelletu w kotłach na biomasę uważa się za ekonomiczną, ekologiczną i bardzo wygodną metodę ogrzewania pomieszczeń. Oczywiście nie bez znaczenia jest tutaj jakość opału, bo tylko dobrej jakości pellet może spalać się równo, nie powodując problemów z podajnikiem i nie wydzielając chemicznego zapachu, ale oddając do pomieszczeń odpowiednią ilość ciepła. Producent pelletu powinien dbać o wysoką jakość opału, kontrolując cały proces produkcyjny. Dobrze również, jeśli oferuje możliwość zakupienia pojedynczych worków pelletu, które mogą posłużyć jako próbki do testów.

Jak rozpoznać dobry pellet?

Czy możliwe jest określenie jakości pelletu, jeśli nie dysponujemy żadnymi danymi na temat produktu? Jak najbardziej! Oczywiście informacje podane przez producenta pelletu mają duże znaczenie w trakcie podejmowania decyzji zakupowej, ale tracą je w momencie, gdy przystępujemy do przeprowadzenia testów.

Pierwszym, na co musimy zwrócić uwagę, oceniając jakość opału, jest jego wygląd. Przed otwarciem worka warto ocenić, jak wiele znajduje się w nim popiołu. Niewielka ilość popiołu i brak pokruszonego granulatu dobrze świadczą o jakości pelletu, ale nie są kryterium decydującym. Zwracamy również uwagę na to, czy kawałki mają jednakową wielkość, gładką powierzchnię i jednolitą barwę. Jeżeli w granulacie trafiają się nierozdrobnione cząstki drewna (częściej są to niestety materiały drewnopodobne) i trudno mówić o jednolitej kolorystyce, istnieje spora obawa, że pellet nie spełni pierwotnych założeń.

Producent pelletu drzewnego

Producent pelletu podaje informacje na temat kaloryczności i wilgotności produktu, a także zawartości popiołu. Jeżeli wielkości te są zbliżone do danych uznawanych za wzorcowe, możemy spodziewać się, że producent pelletu drzewnego oferuje paliwo wysokiej jakości. Czy tak jest w rzeczywistości, dowiemy się po uzupełnieniu podajnika i uruchomieniu kotła na biomasę. Do przeprowadzenia testów zwykle wystarczy niewielka ilość pelletu, dlatego warto zapytać, czy producent pelletu oferuje sprzedaż pojedynczych worków. Chcąc pozyskać jak największą ilość klientów, wielu producentów oferuje próbki do testów.

Podczas spalania pellet powinien pachnieć palonym drewnem. Jeśli w powietrzu unosi się inna woń, może to budzić pewne obawy, zwłaszcza jeśli jest to zapach chemiczny. Chemiczny zapach może sugerować, że pellet nie powstał ze starannie wyselekcjonowanych, czystych odpadów drzewnych, a np. ze starych mebli, na których powierzchni znajdowały się kleje i farby. Pellet z materiałów drewnopodobnych zdecydowanie nie ogrzeje pomieszczeń do pożądanej temperatury, poza tym może powodować częste awarie podajnika.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze