Strona głównaDom i ogródIle kosztuje tona pelletu?

Ile kosztuje tona pelletu?

Dla osób, które myślą o wymianie starego źródła ciepła na nowe, nieprzyczyniające się do zanieczyszczania powietrza, równie ważne jak kwestie ekologiczne jest to, ile wyniesie ogrzewanie nową metodą. W tej chwili największym zainteresowaniem cieszą się ogrzewanie ekogroszkiem oraz pelletem. Metody te są ze sobą porównywane ze względu na podobny sposób działania kotłów grzewczych, zbliżoną kaloryczność i porównywalne koszty ogrzewania. Jednocześnie należy pamiętać, że na koszt ogrzewania wpływa nie tylko to, ile kosztuje tona pelletu, ale również jakość opału.

Ogrzewanie pelletem a ogrzewanie ekogroszkiem

Myśląc o kosztach ogrzewania budynku, zwykle mamy na myśli to, ile kosztuje opał. Jeśli chodzi o porównanie cen pelletu i ekogroszku, drugi z wymienionych opałów jest dostępny w nieco niższych cenach. Ale jeśli będziemy sugerować się wyłącznie tym, ile kosztuje tona pelletu, a ile tona ekogroszku, niekoniecznie dobrze obliczymy całościowy koszt ogrzewania. Dlaczego? Ponieważ pellet ma nieco wyższą kaloryczność niż ekogroszek, co oznacza, że do ogrzania domu o tej samej powierzchni zużyjemy mniej pelletu aniżeli węgla typu ekogroszek. A jeśli pod uwagę weźmiemy również to, jak czystym i jak wygodnym w użyciu paliwem jest pellet, okaże się, że korzystanie z kotłów na biomasę jest naprawdę opłacalne.

Ile kosztuje tona pelletu?

Pellet dostępny jest w zróżnicowanych cenach. Wiele zależy od tego, czy mamy do czynienia z pelletem drzewnym, czy też innym, mniej popularnym rodzajem tego paliwa. W przydomowych kotłowniach najczęściej spala się jednak pellet drzewny, powstający ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych, zwykle sosnowych.

To, ile kosztuje tona pelletu, uzależnione jest również od tego, czy i jakie certyfikaty otrzymał dany produkt. Certyfikowany pellet jest paliwem wysokiej jakości, dlatego jego ceny mogą być nieco wyższe, aniżeli w przypadku opału bez certyfikatu. Oczywiście to nie oznacza, że firma, która nie ubiegała się o przyznanie certyfikatu, oferuje paliwo złej jakości. Dobry pellet rozpoznajemy nie tylko po certyfikatach, ale przede wszystkim po jego kaloryczności, optymalnej wilgotności i niskiej zawartości popiołu. Chcąc kupić dobry pellet, powinniśmy zwrócić uwagę również na to, skąd producent pozyskuje surowiec na pellet oraz jak wygląda przebieg procesu produkcyjnego w danej firmie.

Jakość pelletu a koszt ogrzewania

Pellet dobrej jakości dobrze się spala, oddając do pomieszczenia odpowiednią ilość ciepła. Jeśli jednak skusimy się na tani opał niewiadomego pochodzenia, może się okazać, że zamiast zaoszczędzić, będziemy zmuszeni ponieść dodatkowe koszty. Złej jakości pellet spieka się, powodując zapychanie podajnika i częste awarie. Bardzo kiepsko się spala i wytwarza dużo popiołu, co sprawia, że ciągle musimy dosypywać opał. Wówczas okazuje się, że zużywamy mnóstwo pelletu, a budynek i tak nie jest dostatecznie ogrzany, zwiększają się jedynie wydatki na kolejne worki z pelletem. Jakość pelletu wpływa w sposób znaczący na koszt ogrzewania budynku.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze