Strona głównaDom i ogródInstalacje CO Bielsko – co musisz wiedzieć o kotłach grzewczych?

Instalacje CO Bielsko – co musisz wiedzieć o kotłach grzewczych?

Najważniejszym zadaniem instalacji centralnego ogrzewania jest zapewnienie domownikom komfortu cieplnego. Oczywiście, każdy człowiek ma indywidualne preferencje co do optymalnej temperatury, jednak przyjmuje się, że jest to stan, w którym człowiek nie odczuwa ani ogrzania, ani wychłodzenia organizmu. Komfort cieplny zależy od wielu czynników, ale rodzaj instalacji CO jest bardzo istotny w jego zapewnieniu. Zastanawiając się nad rodzajem instalacji CO Bielsko, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat ogrzewania budynków.  Czym jest centralne ogrzewanie i jak działa? To najważniejsze pytanie, od którego powinniśmy zacząć planowanie systemu grzewczego.

Pod pojęciem centralnego ogrzewania kryje się stały proces dostarczania ciepła do budowli, za pomocą specjalnych urządzeń grzewczych usytuowanych w pomieszczeniach. Ciepło jest dostarczane za pomocą na przykład gorącej wody, pary lub powietrza. Jednak aby ciepło mogło dotrzeć do grzejników, potrzebny jest kocioł centralnego ogrzewania, który przetwarza paliwo i w ten sposób produkuje energię cieplną.

 

Instalacje CO Bielsko – rodzaje stosowanych kotłów

Kotły ze spalaniem dolnym – posiadają  dwa lub nawet trzy ciągi spalinowe, co sprawia, że dopalają paliwo do końca, są więc bardziej wydajne. Oprócz tego wprowadzają do atmosfery mniej zanieczyszczeń niż na przykład prostsze w budowie, lecz mniej bezpieczne, kotły ze spalaniem górnym.

Kotły zagazowujące – są to kotły, w których palić można wyłącznie naturalnym paliwem – drewnem i biomasą. Kotły te charakteryzują się mniejszym zużyciem paliwa oraz o wiele większą trwałością wykonania. Trwałość ta wiąże się ze szczególnie wysoką temperaturą, jaka jest niezbędna do przeprowadzenia zjawiska zwanego pirolizą (jest to sucha destylacja drewna, która prowadzi do uzyskania gazu drzewnego). Wyższa jakość wiąże się także z wyższą ceną.

Wyżej wymienione kotły zasilane są paliwem stałym. Instalacje CO Bielsko (przykładem są http://instalacje-bielsko.pl) zajmują się montażem różnego typu pieców, a wybór rodzaju kotła zależy od preferencji klienta. W wyborze trzeba uwzględnić nie tylko koszty instalacyjne, ale też koszty eksploatacji. Przy kotłach na paliwo stałe użytkownicy muszą także wybrać rodzaj paliwa. Oczywiście podstawowym paliwem jest węgiel kamienny. Ze względu na coraz ostrzejsze przepisy powoli odchodzi się od stosowania go na dużą skalę. Najważniejszym powodem jest w tym przypadku dbanie o środowisko naturalne. Oprócz węgla kamiennego stosuje się również węgiel brunatny, koks, drewno oraz ekologiczne paliwa w rodzaju brykietów lub palet. Innym rodzajem pieców grzewczych są kotły gazowe.

Kotły gazowe – te rodzaje kotłów mają zazwyczaj dwa warianty: są jedno lub dwufunkcyjne. Jednofunkcyjne podgrzewają wodę do mycia, dwufunkcyjne natomiast mają także opcję ogrzewania pomieszczenia.

Ze względu na sposób budowy wyróżnić można kotły z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Kocioł atmosferyczny (z otwartą komorą spalania) pobiera powietrze z pomieszczenia. Trzeba pamiętać, że przy takim kotle, w pomieszczeniu musi być zamontowana kratka nawiewna, która zapewnia stały dopływ świeżego powietrza.

Kocioł z zamkniętą komorą spalania bywa nazywany turbo. Od atmosferycznego różni się tym, że pobiera powietrze nie z pomieszczenia, w którym jest zainstalowany, a z zewnątrz. Rury powietrzno-spalinowe, które wychodzą na zewnątrz ogrzewanego budynku powodują znaczący wzrost bezpieczeństwa.

Szczególnym rodzajem kotła gazowego, jest kocioł kondensacyjny. Odzyskuje on część energii cieplnej, która w przypadku normalnego kotła zostałaby wydalona. Taki sposób wytwarzania ciepła ma jednak zasadniczą wadę – para wodna, która jest odzyskiwana ze spalin powoduje korozję, dlatego też wszystkie elementy kotła oraz przewody kominowe muszą być wykonane ze stali nierdzewnej. Zwiększa to koszty instalacji, jednak sprawność takiego kotła jest większa od tego tradycyjnego.

Chociaż Instalacje CO Bielsko zapewnią nam profesjonalną obsługę oraz niezbędne doradztwo, warto samemu zadbać o wiedzę na temat zagrożeń wynikających z posiadania kotła gazowego z otwartą komorą spalania. Tlenek węgla, który jest produkowany w procesie spalania paliwa , kiedy zmniejsza się ilość tlenu i paliwo nie zostaje w pełni spalone, jest niezwykle niebezpiecznym dla człowieka gazem. Jest bezwonny i bezbarwny, dlatego też nie sposób samemu zorientować się, że zaczął się wydzielać do pomieszczenia. Przebywanie w zaczadzonym pomieszczeniu skończyć się może tragicznie, dlatego tak ważne jest zminimalizowanie ryzyka. Jak to zrobić? Przede wszystkim dbać o dobrą wentylację pomieszczenia – pod żadnym pozorem nie zatykać kratek wentylacyjnych lub otworów nawiewnych. Jeśli jest taka możliwość – wietrzyć pomieszczenie, w którym znajduje się piec. Równie ważne jest dbanie o dobry stan techniczny urządzenia. Okresowe przeglądy instalacji są niezbędne, by szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości. W dzisiejszych czasach kotły do ogrzewania gazowego są zazwyczaj wyposażone w dobre czujniki tlenku węgla, które automatycznie wyłączają urządzenie, kiedy wykryją małą ilość tlenu. Można także zaopatrzyć się w osobny, dodatkowy czujnik, który da nam znać w razie wydzielania się tlenku węgla do pomieszczenia.

Wybór kotła grzewczego jest niezwykle ważny w planowaniu ogrzewania w domu lub mieszkaniu. Oprócz ceny instalacji trzeba wziąć pod uwagę również metraż pomieszczeń oraz bezpieczeństwo użytkowania. Równie istotna jest firma której powierzymy przygotowanie i przyłączenie systemu grzewczego. Instalacje CO Bielsko oferują najwyższą jakość usług, jak i profesjonalne doradztwo, jaki rodzaj pieca oraz grzejników będzie najlepszy dla klienta. Niezależnie od tego, dobrze jest dysponować podstawową wiedzą na temat działania kotłów. Dzięki temu możemy zoptymalizować koszty i zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania. Dobrze jest wybrać nowoczesne urządzenie i sprawdzoną firmę produkującą urządzenia grzewcze, bowiem zmniejsza to ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów ewentualnych napraw i z całą pewnością zwiększa komfort korzystania.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze