Strona głównaDom i ogródCentralny odkurzacz: wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Centralny odkurzacz: wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Porządek w domu to podstawa, zwłaszcza jeśli masz alergię na kurz. Pozbyć się go można na różne sposoby i przy pomocy standardowych odkurzaczy. Niemniej ostatnimi czasy coraz więcej osób decyduje się na centralny odkurzacz. Czym on jest, z czego się składa i jakie są zalety korzystania z tego rozwiązania?

 

Centralny odkurzacz: co to za urządzenie i z czego się składa?

Centralny odkurzacz to domowa instalacja, którą ukrywa się w ścianach i podłodze. Jest nowoczesnym, wysoce bezpiecznym i wygodnym w użytkowaniu rozwiązaniem, które pozwala utrzymać mieszkanie w nieskazitelnej czystości. Tym, co go wyróżnia na tle innych produktów, jest fakt, że nie wdmuchuje z powrotem do pomieszczenia powietrza, które przechodzi przez filtr. A zatem, wysoce skutecznie usuwa kurz i obecne w nim bakterie oraz roztocza, a „zużyte” powietrze odprowadza specjalnymi kanałami na zewnątrz.

Składają się na niego: jednostka centralna, umieszczana w osobnym pomieszczeniu (najczęściej piwnicy), sieć rur ukrytych w ścianach i pod podłogą oraz gniazda ssące, do których podłącza się elastyczne węże. Jednostka centralna to serce całego układu. Wyposażona jest w silnik z turbiną, zbiornik na zanieczyszczenia i specjalny separator. Wytwarza podciśnienie, które „zasysa” kurz, brud oraz śmieci. Kolejny element to instalacja z rur PCV, którą transportuje się wszystkie zebrane zanieczyszczenia. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, chowa się ją w ścianach i pod podłogą. Z tego też względu centralny odkurzacz warto wykonać już na etapie budowy domu (dowiedz się więcej o centralnym odkurzaczu). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by rury położyć później, jednak wiąże się to z remontem. Następne są gniazda ssące, do których podłącza się węże. Ważne, żeby umieścić je w centralnych punktach domu, aby wężem można było dostać się do każdego zakamarka powierzchni pokoju. Ostatnią składową są elastyczne węże, które rozwija się na czas sprzątania, a następnie zwija przy pomocy specjalnej kasety. Mają długość ok. 5-15 m. Naturalnie, przed rozpoczęciem pracy, należy go umieścić w jednym z gniazd.

 

Zalety centralnego odkurzacza

Zastanawiasz się, jakie zalety ma centralny odkurzacz? Otóż musisz wiedzieć, ze zapewnia on przyjemne, ciche, szybkie i skuteczne sprzątanie. Jego użytkowanie jest nadzwyczaj wygodne. Wystarczy wysunąć wąż, umieścić go w gnieździe, a po skończonych porządkach zwinąć i gotowe. Nie ma mowy o siłowaniu się z kablami, ich rozplątywaniu czy przenoszeniu przez progi jednostki sterującej. Korzystanie z niego jest bardzo proste i niewymagające. Jedyne co trzeba zrobić, to raz na jakiś czas opróżnić zbiornik, w którym zbierają się zanieczyszczenia. Poza tym urządzenie bardzo dokładnie usuwa kurz, co w przypadku alergików ma niemałe znaczenie i korzystnie odbija się na ich zdrowiu.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze