Strona głównaDom i ogródJak dbać o panele i podłogi?

Jak dbać o panele i podłogi?

Każdy rodzaj podłogi wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Niezależnie czy będzie to podłoga drewniana, panele podłogowe czy też winylowe należy dobrać odpowiednie preparaty, które przedłużą żywotność posadzki. Zobaczmy więc jakie zabiegi należy wykonywać i jak często, w kontekście tego czy innego rodzaju podłogi.

Panele podłogowe – jak o nie dbać?

Nie da się na dłuższą metę utrzymać podłogi w nienagannej czystości. Dom żyje, rozleje się sok, na powierzchnię podłogi trafią farby czy tak uwielbiane przez dzieci slime`y, jeśli mamy psa to po spacerze w deszczową pogodę możemy liczyć na pojawienie się w domu sporej ilości błota. Podłogę powinniśmy więc myć nie tylko od czasu do czasu, ale także doraźnie, jeśli tylko pojawi się jakieś zabrudzenie. Dla wierzchniej warstwy szczególnym zagrożeniem jest piasek, który może działać jak papier ścierny. Dlatego tak istotne jest bardzo regularne odkurzanie. Natomiast do mycia na mokro możemy używać mopa, jednak pamiętajmy, by nie używać zbyt dużej ilości detergentu, w innym wypadku mogą pojawić się na panelach nieestetyczne smugi. Bardzo ważne jest to byśmy szybko ścierali mokre plamy, które mogą zniszczyć panel na stałe.

Winyle – jak je pielęgnować?

Innym rodzajem podłogi są tak popularne obecnie panele winylowe. Dlaczego są dzisiaj coraz bardziej pożądane? Między innymi dlatego, że tzw. winyle zachowując bardzo wysokie walory wzornicze, są najodporniejszym rodzajem podłóg dostępnych na rynku. Są zupełnie wodoodporne, a także odporne na wilgoć. Dzięki temu można je z powodzeniem stosować w całym domu, także w kuchni, a nawet w łazience. Codzienna pielęgnacja tego rodzaju podłogi sprowadza się przede wszystkim do regularnego odkurzania. W przypadku rozlania się napoju, wina czy kawy nie musimy szczególnie się denerwować. Panele winylowe są bardzo odporne na przebarwienia. Wystarczy więc wytrzeć zabrudzenie ściereczką. Natomiast mycie na mokro to absolutnie standardowa czynność sprowadzająca się do mycia podłogi mopem.

Podłoga drewniana i jej czyszczenie

Klasyczna, zawsze modna, często bardzo pożądana i ponadczasowa podłoga drewniana jest tym rodzajem posadzki, który będzie od nas wymagał szczególnego dbania, pielęgnowania i konserwacji. Oczywiście zaangażowanie w utrzymanie podłogi drewnianej w jak najlepszym stanie związane będzie, z tym że będziemy mieli w domu naturalną podłogę. I to jest zdecydowanie warte podejmowania wysiłku związanego z czyszczeniem. Jedną z podstawowych dobrych praktyk jest wręcz codzienne odkurzanie podłóg drewnianych, by pozbyć się możliwie jak największej ilości drobinek piasku. Jeśli chodzi o mycie na mokro to używajmy mało wody i niewielkich ilości detergentów. Jeśli zajdzie potrzeba warto posadzkę wytrzeć na sucho. Używajmy też przeznaczonych do powierzchni drewnianych płynów, past czy wosku.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze