Strona głównaDom i ogródJakie są rodzaje stojaków rowerowych?

Jakie są rodzaje stojaków rowerowych?

Stojaki rowerowe można spotkać na parkingach przed marketami, urzędami, szkołami, kościołami i wieloma innymi obiektami użyteczności publicznej. Część z nich montują właściciele i zarządcy danych obiektów, za inne odpowiadają władze miejskie. Jeśli władzom miasta zależy na wykonaniu ścieżek rowerowych, powinno zależeć im również na odpowiednim rozmieszczeniu stojaków na rowery. W ten sposób zachęcą mieszkańców do korzystania z tej taniej i ekologicznej formy transportu. Oczywiście oprócz lokalizacji stojaków, ważny jest także ich kształt oraz rozmiar. Na rynku dostępne są rozmaite stojaki rowerowe. Poniżej omówienie kilku najpopularniejszych rodzajów.

Podział stojaków rowerowych ze względu na materiał wykonania

Teoretycznie stojak rowerowy można wykonać zarówno z metalu, drewna, jak i wzmocnionego tworzywa sztucznego, w praktyce jednak stojaki wykonuje się przede wszystkim ze stali, rzadziej z aluminium. Obecnie dużą popularnością cieszą się zwłaszcza produkty ze stali szlachetnej, które nie wymagają specjalistycznych zabiegów, takich jak cynkowanie, czy malowanie, a mimo to prezentują się świetnie w każdych warunkach. Mają srebrzysty, lekko połyskujący kolor i nie ulegają korozji.

Jeśli chodzi o zwykłą stal, najlepiej prezentują się stojaki ocynkowane ogniowo lub galwanicznie, które dzięki warstwie cynku również stają się odporne na działanie korozji. Stalowe stojaki na rowery można zamówić w wybranym kolorze z palety RAL. To ułatwia dopasowanie stojaka do innych elementów otoczenia. W razie potrzeby, stojak można dodatkowo ogumować – guma ma chronić ramę roweru przed powstawaniem nieestetycznych obtarć.

Miejskie stojaki rowerowe i stojaki wewnętrzne

Stojaki rowerowe spotykamy przede wszystkim na zewnątrz budynków, najczęściej ustawione gdzieś z boku parkingu i przylegające do ściany. Jednak w ofercie producenta stojaków rowerowych i innych elementów architektury miejskiej znajdują się także produkty przeznczone do użytku wewnętrznego, np. w sklepach rowerowych, w sklepach sportowych. W budynkach często można spotkać stojaki przeznaczone do montowania na ścianach, różnego rodzaju wieszaki na rowery, stojaki ekspozycyjne, stojaki z reklamą, czy też stojaki dwupoziomowe, które pozwalają na zaoszczędzenie cennego miejsca.

Miejskie stojaki rowerowe stanowią niejako osobną kategorię. Są to produkty użytkowane w sposób intensywny przez przypadkowe osoby, do tego muszące mierzyć się z nierzadko trudnymi warunkami atmosferycznymi, narażone na akty wandalizmu. Dlatego w przypadku takich produktów najważniejsza jest jakość, choć względy estetyczne również nie są bez znaczenia.

Parkingi rowerowe i ich rodzaje

Jeśli chodzi o większe stojaki rowerowe, czyli takie, które mieszczą co najmniej kilka rowerów, dużą popularnością cieszą się modele wolnostojące albo montowane do podłoża. Do popularnych rodzajów miejskich stojaków rowerowych, tzw. parkingów rowerowych, zaliczamy stojaki szeregowe, stojaki spiralne i modułowe. Natomiast stojaki montowane do ścian są zazwyczaj znacznie mniejsze i nie mieszą aż tylu rowerów. Osobną kategorię stanowią stojaki typu U odwróconego, do których roweru się nie wstawia, a jedynie o nie opiera i przypina specjalnym zapięciem rowerowym.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze