Strona głównaDom i ogródJak zabezpieczyć schody przed dziećmi?

Jak zabezpieczyć schody przed dziećmi?

Małe dzieci nie są świadome czyhających na nie niebezpieczeństw, dlatego o ich bezpieczeństwo powinni zadbać rodzice. Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo na drodze, w sklepie, czy na placu zabaw, a przede wszystkim o bezpieczeństwo we własnym domu. Zwisające kable, otwarte gniazdka elektryczne, ostre krawędzie mebli i niezabezpieczone schody stanowią jedne z największych zagrożeń domowych dla małych dzieci. Zajmijmy się tym ostatnim problemem – jak zabezpieczyć schody przed dziećmi?

Schody w domu a małe dziecko

Schody, nawet niewysokie, to miejsce, z którego maluch może z łatwością spaść. Dzieci są bardzo ciekawe nowych rzeczy, chcą próbować swoich sił w nowych czynnościach, a wdrapywanie się po schodach i schodzenie po nich stanowią nie lada atrakcję. Oczywiście nie ma powodu, by tego maluchom zabraniać, ale podobne próby zawsze powinny odbywać się w asyście dorosłych. Jeśli rodzic nie jest w stanie w danym momencie przypilnować dziecka na schodach, nie powinien dopuścić, by maluch miał do nich dostęp.

Skuteczne zabezpieczenia na schody

Jak zabezpieczyć schody przed dziećmi? Kreatywny rodzic jest w stanie znaleźć kilka rozwiązań, ale najłatwiejszym i najskuteczniejszym są barierki dziecięce na schody. Są to produkty stworzone specjalnie z myślą o zamknięciu dojścia na schody – zarówno w ich dolnej części, jak i na górze. Nie ma większego znaczenia, z czego wykonano balustrady na schody, ponieważ barierki mogą być przytwierdzone zarówno do betonowej ściany, ściany z płyt kartonowo-gipsowych, drewnianych słupków, jak i metalowych ościeżnic. Oczywiście w każdym przypadku należy użyć odpowiednich narzędzi i stosownych elementów montażowych. Barierka musi być przytwierdzona solidnie, ponieważ dzieci mają różne pomysły. Niejeden maluch próbuje wdrapać się na przeszkodę, albo zniszczyć ją, uderzając różnymi przedmiotami.

Dobre barierki dziecięce na schody, czyli jakie?

Dobre barierki to barierki solidne, a więc takie, które zostały wykonane z trwałych materiałów. Barierki dziecięce wykonuje się przede wszystkim z drewna, ale w niektórych sklepach można nabyć również produkty metalowe albo wykonane z wzmocnionych tworzyw sztucznych. Najważniejsze, by taka barierka nie pękła pod wpływem nacisku czy uderzenia. Oczywiście nie powinna mieć też ostrych krawędzi. Najlepiej, jeśli poszczególne słupki mają zaokrąglone krawędzie i są umocowane dość ściśle. To bardzo ważne, ponieważ jeśli odległości między nimi będą zbyt duże, maluch może wcisnąć tam głowę i zaklinować się. Z tego samego powodu barierki nie należy montować zbyt wysoko nad podłogą/stopniem schodowym.

Dobrej jakości balustrady zabezpieczające i barierki dziecięce na schody nie mogą być pokryte potencjalnie niebezpiecznymi środkami. Dziecko nie tylko często łapie za barierkę, a potem wkłada rączki do buzi, ale niejednokrotnie próbuje pogryźć górną belkę produktu. Dlatego użyte środki zabezpieczające i dekoracyjne nie powinny być groźne dla zdrowia malucha.

Oczywiście bardzo ważną kwestią jest sposób otwierania i zamykania takiej barierki. Zamek powinien być na tyle solidny, by maluch nie był w stanie samodzielnie go sforsować. Jednocześnie osoba dorosła nie powinna mieć problemu z szybkim otwarciem takiego zabezpieczenia.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze