Strona głównaDom i ogródJak przywrócić piękny wygląd starym meblom?

Jak przywrócić piękny wygląd starym meblom?

Stare meble mogą odzyskać swój dawny urok jeśli zostaną poddane renowacji. Najprostszym sposobem na to, by znów zachwycały swym wyglądem jest ich pomalowanie lub oklejenie. Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz instrukcję.

  1. Malowanie mebli

W pierwszej kolejności należy usunąć z powierzchni mebli starą farbę i lakier. Najlepiej zrobić to używając szlifierki lub papieru ściernego. Później trzeba dokładnie oczyścić całą powierzchnię z pyłu, by nowa warstwa farby dobrze połączyła się z materiałem. Kolejny krok to pokrycie mebli podkładem oraz świeżą warstwą emalii. Warto dodać, że meble można rozkręcić i każdy element pomalować oddzielnie lub pominąć ten krok. Gdy pierwsza warstwa wyschnie, powinno się zmatowić meble i położyć drugą warstwę. Na samym końcu wystarczy całość pokryć lakierem, pozostawić do całkowitego wyschnięcia i gotowe.

  1. Oklejanie mebli

Pierwszym etapem przy oklejaniu mebli jest ich zmatowienie, gdyż tylko wtedy okleina będzie się dobrze trzymać. Całość należy porządnie wyszlifować używając papieru ściernego. Następnie trzeba zająć się odmierzaniem fragmentów okleiny i ich docinaniem. Lepiej odmierzać kawałki z zapasem, by później nie okazało się, że któryś fragment nie zostanie oklejony, a nadmiar zawsze można odciąć po zakończeniu pracy. Okleinę powinno się przycinać ostrym narzędziem, by krawędzie były idealnie równe. W dalszym etapie należy nieco zwilżyć powierzchnię mebli – zapobiegnie to powstawaniu pęcherzyków powietrza. Po wykonaniu powyższych czynności można zabrać się do oklejania. Najlepiej mieć kogoś do pomocy, gdyż wtedy wszystkie czynności zostaną wykonane szybciej i dokładniej. Okleinę powinno się przyklejać powoli i równomiernie. Nie należy jej mocno dociskać, gdyż w razie popełnienia błędu trudniej będzie ją odkleić. Gdy okleina zostanie przyklejona do mebli, trzeba wygładzić powierzchnię i odczekać kilkadziesiąt minut, aż klej całkowicie wyschnie.

Więcej pomysłów na odnowienie i ozdobienie starych mebli znajdziesz na stronie dom.wp.pl.

odnowiony stolik
Zdjęcie – Wicker Paradise
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze