Strona głównaDom i ogródJak rozpoznać dobry pellet?

Jak rozpoznać dobry pellet?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności wymiany starych „kopciuchów” na nowoczesne urządzenia grzewcze. Spalany w nich opał powinien być paliwem odpowiednio wyselekcjonowanym, zapewniającym ekonomiczne, ale i ekologiczne ogrzewanie budynków. Warunki te spełnia pellet, czyli paliwo zaliczane do biomasy. O zaletach pelletu można pisać bardzo długo. Nie dość, że bez trudu ogrzewa pomieszczenia do wymaganej temperatury i nie przyczynia się do powstawania szkodliwego smogu, to jest bardzo wygodny w użyciu.

Użytkowanie pelletu w warunkach domowych

Pellet może służyć do ogrzewania budynków użyteczności publicznej czy biurowców, ale najczęściej wykorzystywany jest w warunkach domowych, tj. do ogrzewania budynków jednorodzinnych. Pellet pakowany jest w wygodne, szczelne worki o wadze 15 kg, dlatego jest wygodny w transporcie i przechowywaniu. Nie brudzi i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, dlatego możliwe jest gromadzenie większych ilości opału w pomieszczeniach domowych. W kotłowni, w której użytkuje się kocioł na biomasę, właściwie zawsze jest czysto.

Jeśli chodzi o wspomniane kotły, są to nowoczesne urządzenia, które mogą działać niemal bezobsługowo przez długi czas. Kotły samodzielnie pobierają opał z podajnika – wystarczy pamiętać o uzupełnianiu pojemnika na pellet, co zwykle odbywa się raz w tygodniu (zależy od wielkości podajnika, powierzchni domu, ustawionej temperatury). Pojemnik na popiół zapełnia się rzadko, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z opałem wysokiej jakości. Natomiast zły pellet może wytwarzać dużą ilość popiołu, a nawet powodować zapychanie podajnika. Zatem jak rozpoznać dobry pellet i uniknąć problemów z podajnikiem?

Jak rozpoznać dobry pellet?

W określaniu jakości pelletu istotne może być pochodzenia surowca, z jakiego został wytworzony. Najlepiej, jeśli producent drzewny dysponuje własnym surowcem, a zatem korzysta ze zrębów i wiórów, jakie pozyskał w procesie obróbki drzewnej. Tym samym ma pod kontrolą proces gromadzenia odpadów drzewnych i może zadbać o ich czystość. Pamiętajmy, że dobry pellet może powstać wyłącznie z niezanieczyszczonych odpadów drzewnych.

Czystość surowca decyduje również o wyglądzie granulatu. Paliwo dobrej jakości ma jednakową wielkość, zwartą strukturę i jednolitą barwę. Jeśli granulki różnią się kolorem, albo gołym okiem widać w nich cząstki innej barwy, mamy prawo powątpiewać w jakość opału. Niepokojący może być również chemiczny zapach paliwa oraz duża ilość popiołu w workach.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze