Strona głównaDom i ogródJakie wybrać klamki do drzwi wewnętrznych?

Jakie wybrać klamki do drzwi wewnętrznych?

Wydawałoby się, że klamki do drzwi wewnętrznych to drobiazg, którego zadanie ogranicza się do otwierania i zamykania drzwi. Użytkowa rola klamki jest istotna, ale czy nie powinny one korespondować swoim wzornictwem do samych drzwi, detal w postaci klamek to świetne podkreślenie drzwiowego skrzydła, które będą tworzyć z drzwiami spójną całość. Przy wyborze klamek powinniśmy więc brać pod uwagę zarówno cechy funkcjonalne, jak i te wizualne, by zyskać pewność, że drzwi jako całość będą doskonale się prezentowały.

Co jest istotne podczas wyboru klamek do drzwi wewnętrznych?

Wyjściową cechą, na jaką będziemy zwracać uwagę może być design danego modeli klamek. Powinny one tworzyć całość z drzwiami wewnętrznymi i komponować się z ich wzornictwem. Jeśli więc nasz wybór padł np. na drzwi o nieco bardziej wyszukanym kształcie, z elementami frezowanymi, podkreślmy te detale klamką, która będzie nieco odważniejsza w swoim designie. Nie bez znaczenia pozostają takie kwestie jak ciężar drzwi i ich masywność. Pamiętajmy, że pomiędzy klamkami a samym skrzydłem drzwiowym powinniśmy zachować odpowiednie proporcje, ale nie mniej istotne jest to, by otwieranie drzwi przychodziło nam bez trudu. Bierzmy zawsze pod uwagę także kolorystykę drzwi oraz cały wystrój wnętrza. Ostatecznie klamki staną się także elementem aranżacji.

Z praktycznych wskazówek warto mieć na uwadze fakt, że nie wszystkie modele klamek są uniwersalne. To oznacza, że wybrana klamka będzie przeznaczona konkretnie do drzwi lewych i prawych. Musimy wziąć to pod uwagę, byśmy dobrali odpowiednią ilość „lewych” i „prawych” klamek. Zwracajmy też uwagę na wykonanie oraz materiały, z jakich ten element wykończeniowy.

Czy materiał, z jakich wykonane są klamki ma znaczenie?

Odpowiedź można sprowadzić do jednego stwierdzenia – zdecydowanie tak. Rozwijając jednak ten temat powinniśmy zdawać sobie sprawę, że klamki dostępne na rynku wykonane są z różnych materiałów, które świadczą o jakości i wytrzymałości tego produktu. Najbardziej popularnymi klamkami, są te wykonane z aluminium. Prezentują one kilka zalet, takich jak to, że są lekkie, odporne na korozję i trwałe. Powierzchnia tego rodzaju klamek pokrywana jest na wiele sposobów. Wykorzystuje się więc do pokrycia nikiel, złoto, srebro, brąz lub chrom. Możemy też zdecydować się na klamki mosiężne. Te będą szczególnie ozdobne i świetnie wpiszą się we wnętrza nieco bardziej klasyczne, retro czy vintage. Kolejną grupą klamek będą te wykonane ze stali nierdzewnej. Tego typu produkty charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia. Nie straszne będą im także wilgoć, dzięki czemu ten rodzaj klamek z powodzeniem będzie nam służył w kuchni czy łazience. W ofercie specjalistycznych salonów znaleźć się mogą także klamki, które wykonano łącząc dwa materiały – chrom i tytan. Klamki wyprodukowane z tych dwóch tworzyw wyróżniają się wyjątkową trwałością, warto też zauważyć, że na ich powierzchni nie powstaną ślady użytkowania nawet jeśli będziemy z nich intensywnie korzystać. Możemy też zwrócić uwagę na klamki niklowane o satynowej lub szczotkowanej powierzchni.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze