Strona głównaDom i ogródKiedy wykonać schody zewnętrzne? Pora roku a prace budowlane

Kiedy wykonać schody zewnętrzne? Pora roku a prace budowlane

Wykonanie schodów zewnętrznych może być jednym etapów prac budowalnych prowadzących do powstania nowego budynku, albo działaniem mającym na celu podniesienie funkcjonalności starego obiektu i poprawę jego estetyki. Niezależnie od tego, o jakim budynku mowa, schody zewnętrzne powinny być wykonywane w dobrych warunkach pogodowych.

Schody zewnętrzne betonowe

W przypadku schodów wylewanych z żelbetonu, czyli takich, które wykonuje się najczęściej, warunki pogodowe mają ogromne znaczenie. Dlatego zdecydowana większość prac prowadzona jest w okresie letnim, a także późną wiosną i wczesną jesienią. Wówczas ryzyko występowania intensywnych opadów deszczu jest niskie, a temperatury w nocy nie spadają poniżej zera. Jednakże z uwagi na to, ze budowlańcy mają pełne ręce roboty, a zimy w Polsce nie należą do szczególnie uciążliwych, zdarza się, że prace budowlane prowadzone są nawet w listopadzie. Wiąże się to z pewnym ryzykiem, ponieważ o tej porze roku przymrozki w nocy nie są rzadkością, ale zastosowanie mrozoodpornych materiałów w znacznym stopniu rozwiązuje problem.

Wylanie betonowej konstrukcji to jedno, ale schody zewnętrzne z żelbetonu rzadko pozostawiane są w takiej surowej formie. Konieczne jest użycie materiałów wykończeniowych, które poprawią estetykę schodów, ale również ich funkcjonalność, np. zminimalizują ryzyko poślizgu. Takie prace zdecydowanie lepiej odłożyć na wiosnę. Niewłaściwie przyklejenie płytek na schodach może skutkować tym, że po pewnym czasie zaczną się odklejać albo pękać.

Kiedy wykonać schody zewnętrzne metalowe?

W przypadku schodów metalowych pora roku nie ma aż tak dużego znaczenia. Oczywiście metal metalowi nierówny, ale materiały wykorzystywane do produkcji schodów są wyjątkowo odporne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak opady deszczu, mróz czy intensywne działanie promieni słonecznych. Dlatego metalową konstrukcję schodów zewnętrznych można zamontować w każdym momencie, niezależnie od pory roku. Oczywiście nikt nie prowadzi tego typu prac w czasie ulewy czy w okresie występowania dużych mrozów, ale prawdą jest, że z montażem schodów nie trzeba zwlekać do lata. Chodzi zarówno o schody na zewnątrz posiadające stopnie z metalowej kratownicy, jak te, w przypadku których do wykonania stopni użyto wysokiej jakości tworzyw sztucznych.

Drewniane schody zewnętrzne

Kiedy wykonać schody zewnętrzne z drewna? W tym przypadku pora roku ma duże znaczenie, ponieważ produkty z drewna, jeśli nie zostały zabezpieczone odpowiednimi preparatami, dość szybko niszczą się pod wpływem działania wilgoci. Zacznijmy od tego, że drewno do produkcji schodów musi być suche i twarde oraz pokryte impregnatem, który zabezpieczy je przed pleśnią i szkodnikami. Kiedy schody są gotowe, należy je pokryć produktem ochronno-dekoracyjnym. Nie da się tego zrobić w okresie zimowym, dlatego za wykonanie schodów drewnianych na zewnątrz budynku najlepiej zabrać się wiosną lub latem.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze