Strona głównaDom i ogródŁawy kominiarskie do dachówki

Ławy kominiarskie do dachówki

Wśród najpopularniejszych pokryć dachowych wymienia się obecnie blachodachówkę, która jest materiałem lekkim i stosunkowo niedrogim, oraz dachówkę, zarówno betonową, jak i ceramiczną, która wygląda niezwykle efektownie, nie blaknie na słońcu i nie wygina się pod byle naciskiem. Mimo iż na co dzień nikt nie spaceruje po dachu domu mieszkalnego, to jednak warto postawić na pokrycie dachowe odporne na wgniecenia i zarysowania. Właściciel budynku przekona się o tym podczas pierwszej wizyty kominiarza czy też wówczas, gdy sam będzie musiał wejść na dach, by zamontować antenę, zabezpieczenia przeciw ptakom lub wyczyścić rynny. Wtedy też uświadomi sobie, że poruszanie się po skośnym dachu wcale nie jest proste i może warto rozważyć montaż stopni kominiarskich. Na dachu powinny pojawić się również ławy kominiarskie, dzięki którym kominiarz bez problemu dosięgnie do komina i wykona swoją pracę, stojąc na równej powierzchni.

Czym są ławy kominiarskie?

Ława kominiarska to prostokątny, odpowiednio szeroki, metalowy przedmiot, który mocuje się do dachu za pomocą specjalnych wsporników. Ławy montuje się przy samym kominie, ponieważ korzystają z nich osoby uprawnione do wykonywania przeglądów kominowych, a także kominiarze, których zadanie polega na wyczyszczeniu przewodów kominowych. Ławy montowane są poziomo do gruntu. Nie ma żadnych pochyłości, co oznacza, że na ławie można pewnie i bezpiecznie postawić stopę, a także położyć sprzęt do udrażniania komina.

Ława kominiarska a umiejscowienie komina

Ława kominiarska nie tylko poprawia komfort i bezpieczeństwo osób wykonujących pracę na wysokościach, ale również zapewnia dobry dostęp do komina, do którego nie bylibyśmy w stanie dosięgnąć, stojąc bezpośrednio na dachówce. Kominy, które znajdują się na szczycie dachu, z reguły nie mają dużej wysokości, ale zdarza się też, że komin wymurowano w taki sposób, że znajduje się w połowie skosu, w pobliżu okien dachowych. W takiej sytuacji komin musi być znacznie wyższy, aby wydobywający się z niego dym nie wpadał do otwartych okien i nie brudził dachówki.

Ławy kominiarskie do dachówki

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ław kominiarskich odpowiednich do różnych pokryć dachowych. Różnią się przede wszystkim sposobem montażu. Jeśli chodzi o ławy do dachówki betonowej i ceramicznej, oferowane są dwa rozwiązania. Pierwsze z nich zakłada montaż ławy na specjalnej, dwuczęściowej podporze, która mocowana jest za pomocą wkrętów. Drugie rozwiązanie to ławy kominiarskie mocowane na podporze jednoczęściowej i gumie, która oddziela wspornik od bezpośredniego kontaktu z dachówką.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze