Strona głównaDom i ogródMetalowe, drewniane czy murowane – jakie schody wybrać?

Metalowe, drewniane czy murowane – jakie schody wybrać?

Sprawna komunikacja pomiędzy kondygnacjami budynku możliwa jest dzięki schodom, a w przypadku niektórych budynków również windom. W domach jednorodzinnych, których wysokość kończy się zwykle na poddaszu, ewentualnie na pierwszym piętrze, windy są rzadkością. Natomiast schody muszą być i to najlepiej takie, po których bez większych przeszkód da się wnieść różne przedmioty, w tym również meble i sprzęt AGD. Jakie schody wybrać, by były wygodne, trwałe, estetyczne i bezpieczne?

Schody wewnętrzne a schody zewnętrzne

Przeglądając strony internetowe poświęcone tematyce wnętrzarskiej, jak i samym schodom, możemy zauważyć, że część produktów oferowanych przez producentów schodów, sprawdzi się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Z reguły jednak schody wewnętrzne znacznie różnią się od produktów przeznaczonych do zastosowań zewnętrznych. Różnice dotyczą nie tylko samej konstrukcji, ale przede wszystkim użytych materiałów. O ile na zewnątrz śmiało możemy wykorzystać stal ocynkowaną ogniowo, stopnie z kratownic albo wzmocnionego tworzywa sztucznego, o tyle we wnętrzach mieszkalnych takie materiały nie dadzą oczekiwanego efektu.

Schody na zewnątrz muszą być wykonane z materiałów odpornych na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Muszą dobrze znosić opady deszczu i śniegu, skrajnie wysokie i bardzo niskie temperatury, silne wichury, w trakcie których różnorakie przedmioty mogą o schody uderzać, a także ostre słońce, które może powodować blaknięcie i pękanie powierzchni. Schody wewnętrzne nie musza się z tym wszystkim borykać, ale warto zaznaczyć, że z reguły są bardzo intensywnie użytkowane, a więc byłoby dobrze, gdyby stopnie nie zmieniały kształtu pod naciskiem, ani nie ulegały wytarciu.

Jakie schody wybrać do domu?

Schody do domu mogą być proste, kręcone, wachlarzowe lub zabiegowe. Wiele zależy od tego, jak dużo miejsca mamy na budowę schodów i jak wysoko muszą one sięgać. W niektórych domach da się wydzielić pokaźną klatkę schodową, w innych konieczne jest zamontowanie wąskich schodów o lekkiej konstrukcji. Które rozwiązanie jest lepsze? W rzeczywistości nie da się udzielić jasnej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Można natomiast stwierdzić, że schody kręcone rzadko są pierwszym wyborem, a materiałem najchętniej wykorzystywanym we wnętrzach mieszkalnych jest drewno.

Schody wewnętrzne drewniane

Jeśli jesteśmy już przy drewnie, to warto zauważyć, że schody wewnętrzne mogą być w całości wykonane z drewna, a mogą mieć wyłącznie drewniane stopnie (wówczas konstrukcja jest metalowa). Drewno może być też wykorzystane jako materiał, którym obkłada się schody murowane, czyli wykonane z żelbetonu. Drewno jest materiałem lubionym ze względu na efektowny wygląd, jak i posiadaną ciepłotę. Stąpanie po drewnianych stopniach bosą stopą jest zdecydowanie bardziej przyjemne, aniżeli wędrówka po płytkach albo kamieniu. Poza tym drewno sprawia, że wnętrze staje się przytulne i ciepłe. Zaletą schodów drewnianych jest również to, że po jakimś czasie można zmienić ich kolor bez konieczności wykonywania kosztownego remontu.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze