Remont w domu

Nadchodzi wiosenny czas, a zatem wielu z nas czeka remont w domu. Planowany przez wiele wieczorów, okupiony wieloma wyrzeczeniami – w końcu nabierze realnego i wymiernego wymiaru. Jednak remont w domu to niemałe wyzwanie, przede wszystkim logistyczne, organizacyjne i … nerwowe. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, jak poradzić sobie w tym wyjątkowym okresie.

Punktem wyjścia do każdego remontu jest rzetelnie opracowany projekt budowlany. Stanowi on wzór dla ekipy budowlanej, dla właściciela natomiast jest nieodzowny do doprecyzowania oczekiwań. Bez prawidłowo sporządzonego planu nie ma sensu zaczynać jakichkolwiek prac, tym bardziej, że często jest to wymóg natury administracyjnej. Jeśli jednak remont w domu został poprzedzony konsultacją z architektem i w rezultacie został wypracowany projekt, wówczas można przystąpić do działania. Bardzo ważnym czynnikiem jest również sprawdzona, rekomendowana ekipa remontowa. Na szczęście minęły już czasy, gdy remontowane mieszkanie wyglądało jak miejsce studenckiej imprezy. Wzrosła konkurencja i klienci mogą dziś wybierać spośród wielu dostępnych na rynku ofert firm remontowo-budowlanych. Jednak bez względu na upływ czasu, najlepszym sposobem jest zaciągnięcie porady bliskich i znajomych- w tym przypadku tak zwana poczta pantoflowa może nas ustrzec przed nierzetelnymi fachowcami i straconymi pieniędzmi. Warto zwrócić uwagę na to, czy firma dba o zabezpieczenie frontu prac oraz czy podczas prac obecny jest kierownik budowy, nadzorujący przebieg prac.

Remont domu wymaga szczegółowego harmonogramu prac, bez tego bowiem trudno egzekwować jakiekolwiek terminy i osiąganie poszczególnych etapów. Harmonogram taki pozwala także zaplanować działania poszczególnych ekip, tak aby sobie wzajemnie nie przeszkadzały. I tak, na początku do remontu powinni przystąpić murarze, później hydraulik i elektryk, a na końcu tynkarz i ewentualnie stolarz. Dopiero potem zapraszamy szklarzy i malarzy. Zachowanie tej kolejności gwarantuje dobrą koordynację prac. Planując remont domu, dobrze jest zapoznać się z dostawcami towarów. Być może w okolicy znajduje się jakaś hurtownia, oferująca konkurencyjne ceny? Jeśli nie to pamiętajmy, że szereg katalogów jest teraz dostępnych na portalach internetowych firm, z możliwością dostawy do domu. Cóż, nie jest to łatwy czas, jednak warto zacisnąć zęby i pasa, aby później móc cieszyć się przytulnym mieszkaniem. Poza tym, remont to doskonały czas, gdy zamiast słuchać dźwięku wiertarki, można umówić się na plotki z dawno nie widzianą znajomą!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze