Strona głównaInneKominek czy piec gazowy

Kominek czy piec gazowy

Kominek czy piec gazowy – co wybrać?

Budując dom bądź planując remont instalacji grzewczej stajemy przed wyborem kotła, który ogrzeje wszystkie pomieszczenia. Do niedawna popularne były „kopciuchy”, czyli piece, do których można było wrzucić wszystko – począwszy od węgla, poprzez drewno, skończywszy na śmieciach. Dziś (na szczęście) odchodzi się od montowania takich pieców, gdyż to głównie one są przyczyną powstawania smogu. Popularne stają się kominki, zwłaszcza te z płaszczem wodnym oraz piece gazowe. Co jest lepszym rozwiązaniem: kominek czy piec gazowy?

Kominek – wady i zalety użytkowania

Kominek to nakryte palenisko, które poza ogrzewaniem pomieszczeń, pełni funkcję dekoracyjną. Tradycyjne kominki składają się z wnęki umieszczonej w ścianie nieco ponad poziomem podłogi oraz wystającego ze ściany obramowania. Na wspomnianym obramowaniu opiera się okap odprowadzający spaliny do przewodu dymowego. Obecnie bardzo popularne są kominki zabudowane, wyposażone we wkład kominkowy – niekiedy stanowią główne źródło ciepła dla całego domu.
Palenie w kominku jest stosunkowo tanie i nieszkodliwe dla zdrowia, ponadto stanowi przejaw niezależności – kominek sprawdzi się doskonale w razie awarii ogrzewania zapewnianego przez elektrociepłownię. Użytkowanie kominków nie jest pozbawione wad, dlatego stojąc przed dylematem kominek czy piec gazowy należy mieć na uwadze, że dłuższa nieobecność w domu spowoduje wygaśnięcie kominka i wychłodzenie pomieszczenia. Ponadto wkłady kominkowe pochodzące od dobrych producentów są tak drogie jak kotły grzewcze, ale nie ogrzewają wody.

Użytkowanie pieca gazowego

Piece gazowe montuje się przede wszystkim ze względu na wygodę użytkowania. Kotły te nie wymagają obsługi, wszystko odbywa się automatycznie i można je zasilać różnymi rodzajami gazu. Niestety gaz jest paliwem drogim i nie wszyscy użytkownicy mają możliwość podłączenia do gazociągu. Najlepszym rozwiązaniem wydają się być kotły kondensacyjne, które wykorzystują nie tylko ciepło, które powstaje podczas spalania jako mierzalna temperatura gazów opałowych a także zawartość pary wodnej tych gazów.
Kupno pieca gazowego powinno być poprzedzone wyborem sposobu ogrzewania wody. Dobrym rozwiązaniem są dwufunkcyjne kotły gazowe, wyposażone w programatory przesuwające moc potrzebną do podgrzania wody na czas, gdy jest to potrzebne. Piece gazowe zapewniają regularne ogrzewanie pomieszczeń, a dzięki szeregowi zabezpieczeń – swobodne użytkowanie także podczas dłuższej nieobecności w domu.

Kominek czy piec gazowy – a może połączenie?

Połączenie kominka i gazowego kotła kondensacyjnego to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie dobroczynny wpływ, jaki ciepło z kominka wywiera na atmosferę domu i jednocześnie chcą mieć możliwość ogrzewania pomieszczeń różnymi metodami. W domu, w którym jest instalacja centralnego ogrzewania (gazowego) warto zainstalować wkład kominkowy z płaszczem wodnym. Ciepło uzyskiwane w wyniku spalania drewna jest wówczas przekazywane do grzejników w instalacji c.o. Kominek z płaszczem wodnym może być jedynym źródłem ciepła, ale najkorzystniej jest zastosować kominek razem z kotłem gazowym, który uruchomi się samoczynnie, gdy kominek przestanie działać, co zapobiegnie wychłodzeniu pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem dylematu kominek czy piec gazowy jest więc ich połączenie.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze