Strona głównaDom i ogródNa czym polega różnica pomiędzy tarcicą obrzynaną a nieobrzynaną?

Na czym polega różnica pomiędzy tarcicą obrzynaną a nieobrzynaną?

Tartak przygotowuje produkty z drewna dla różnych odbiorców. Klienci najczęściej zamawiają tarcicę w standardowych wymiarach, ale jeśli mają inne potrzeby, dobry tartak z pewnością spróbuje im sprostać. Przygotowanie produktów tartacznych pod indywidualne zamówienia nie jest niczym nowym. W końcu drewno jest tak uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym w tak wielu branżach, że informacje o kolejnych inwestycjach, które zostaną zrealizowane poniekąd dzięki produktom z drewna, nie jest niczym szczególnym. Klienci zamawiają zarówno precyzyjnie przygotowane deski tarasowe i elewacyjne, lamele, czy kantówki okienne, jak i podstawowy produkt tartaczny, jakim jest tarcica.

Co to jest tarcia i jak powstaje?

Tarcica, jak już zostało wspomniane, to podstawowy produkt tartaczny. Najprostszy, bo powstający zaraz po przepiłowaniu kłody drewna i nie wymagający żadnej specjalnej obróbki. Tarcicę pozyskuje się dzięki pracy dużych pilarek, które przecierają kłodę drewna wzdłuż. Takie podłużne piłowanie ściętej kłody drewna nazywa się właśnie przecieraniem, a efekt tej pracy tarcicą.

Tarcia dostępna na polskich tartakach

Tarcicę przygotowuje się z drewna różnych gatunków, ale oczywistym jest, że polskie tartaki przygotowują produkty tartaczne przede wszystkim z drewna dostępnego w naszych warunkach klimatycznych. Drewno egzotyczne jest sprowadzane z odległych zakątków świata, a co za tym idzie – jego ceny są dość wysokie. Tymczasem tarcicę przygotowaną z drzew powszechnie występujących w Polsce można nabyć znacznie taniej. Oczywiście wiele zależy tu od gatunku drewna, a także wymiarów samej tarcicy.

Tartaki oferują tarcicę świerkową, dębową, jesionową, jodłową, bukową i wiele innych, ale zdecydowanie największą popularnością cieszy się tarcica sosnowa. Aby się o tym przekonać, wystarczy odwiedzić tartak w dowolnej lokalizacji, np. polecany tartak Tarskol. Drewno sosnowe jest łatwo dostępne, ponieważ populacja sosny w naszym kraju jest naprawdę wysoka. Sosna rośnie na terenie całego kraju, oczywiście z wyjątkiem terenów położonych wysoko w górach.

Łatwa dostępność, a co za tym idzie – atrakcyjna cena tarcicy sosnowej, to nie jedyne czynniki decydujące o popularności drewna sosnowego. Bardzo ważne są jego parametry wytrzymałościowe, lekkość, podatność na obróbkę, a także walory estetyczne.

Tarcica obrzynana czy nieobrzynana? Jaki rodzaj tarcicy wybrać?

Tartak oferuje tarcicę obrzynaną i nieobrzynaną. Planując zakup tarcicy, powinniśmy wiedzieć, który produkt lepiej sprawdzi się w przypadku planowanej inwestycji. Czasem lepiej postawić na tarcicę nieobrzynaną, która ma obrobione tylko dwie równoległe krawędzie, natomiast jej boki mają naturalny kształt. Natomiast zdecydowanie częściej klienci pytają o tarcicę obrzynaną, czyli taką, która została opiłowana ze wszystkich czterech stron.

Tarcicę obrzynaną łatwo poddać dalszej obróbce, ponieważ ma gładkie krawędzie i jednakowe wymiary. Z kolei tarcica nieobrzynana posiada wiele walorów dekoracyjnych.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze