Strona głównaTechnologieJakie zalety niesie użycie skanerów 3D w procesie produkcji?

Jakie zalety niesie użycie skanerów 3D w procesie produkcji?

Skanowanie 3D to metoda wymiarowania obiektów o zróżnicowanych formach i kształtach. Skaner 3D bada geometrię obiektu, a następnie zebrane dane przenosi na ekran komputera, gdzie wyświetlane są w formie trójwymiarowego modelu. Wymiarowanie obiektów rzeczywistych za pomocą profesjonalnego urządzenia metrologicznego jest nieporównywalnie szybsze w stosunku do metod tradycyjnych. Jest też bardzo precyzyjne.

Zastosowania skanerów 3D

Szybkość i precyzja to nie jedyne zalety skanowania 3D, ale z pewnością najbardziej znaczące i decydujące o tym, że technologia skanowania 3D znalazła zastosowania w rozmaitych obszarach gospodarki. Ze skanerów 3D korzysta się w branży motoryzacyjnej, w przemyśle lotniczym i stoczniowym, w metalurgii, energetyce. Skanery 3D przydają się również w protetyce i medycynie, w muzealnictwie, budownictwie, archeologii, jubilerstwie, obuwnictwie, czy branży rozrywkowej. Profesjonalne urządzenia skanujące niezbędne są wszędzie tam, gdzie konieczne jest dokładne odwzorowanie obiektu, idealne dopasowanie elementów, odtworzenie części, albo zaprezentowanie zebranych informacji w nowoczesnej, interesującej formie.

Profesjonalne skanery 3D w procesie produkcji

Chcąc zoptymalizować procesy produkcyjne, nie możemy stronić od nowoczesnych technologii. To właśnie dzięki innowacyjnym urządzeniom, programom i systemom produkcja znacząco przyspiesza, staje się wolna od ludzkich błędów i bardziej ekonomiczna. Automatyzacja procesów produkcyjnych to niezbędna składowa współczesnego przedsiębiorstwa. Inwestycja w automatykę gwarantuje zwiększenie wydajności pracy. Kiedy cykl produkcyjny jest ściśle określony (zaprogramowany), nie ma miejsca na opóźnienia i pomyłki. Nie małą rolę odgrywa tutaj technologia skanowania 3D. Skanery 3D na liniach produkcyjnych odpowiadają m.in. za bezdotykową kontrolę jakości.

Profesjonalne skanery 3D posiadają zdolność do szybkiego i precyzyjnego rejestrowania danych na odległość. Dzięki skanerom 3D każdy komponent, który trafia na linię produkcyjną, może być natychmiast sprawdzony, a w razie wystąpienia odchyleń od normy wyeliminowany. Bezdotykowa kontrola jakości nie wymaga stałej obecności pracownika, nie powoduje też przestojów w produkcji.

Skanery 3D w przemyśle

Skanowanie 3D pozwala na bezdotykową kontrolę jakości, a przy tym jest doskonałym narzędziem w rękach inżynierów. Skanery 3D zapewniają większą elastyczność w projektowaniu, pozwalają na szybkie prototypowanie i tworzenie kolejnych, udoskonalonych wersji produktu. Innowacyjne urządzenia wielokrotnie eliminują konieczność czasochłonnego modelowania od podstaw.

W branży produkcyjnej narzędzia i części zużywają się bardzo szybko. Dzięki skanerom 3D możliwe jest monitorowanie poziomu zużycia, a także odtwarzanie uszkodzonych elementów, jak i całych narzędzi. Ogromna w tym zasługa procesu inżynierii odwrotnej, dzięki której narzędziownie pracują szybciej i wydajniej. Wsparcie własnej narzędziowni ułatwia utrzymanie ruchu na linii produkcyjnej.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze