Strona głównaMotoryzacjaMiejsce skanerów 3D w transporcie

Miejsce skanerów 3D w transporcie

Profesjonalne skanery 3D mają bardzo szerokie zastosowania, a dzięki oferowanym możliwościom błyskawicznego i precyzyjnego badania obiektów rzeczywistych, mogą być wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu, w medycynie, muzealnictwie, budownictwie, motoryzacji itd. A jakie miejsce skanery 3D zajmują w transporcie?

Bezpieczne przemieszczenie towarów i osób

Transportem nazywamy dział gospodarki polegający na umożliwianiu sprawnego przepływu towarów i osób pomiędzy różnymi miejscami. Transport może być krajowy i międzynarodowy – zasoby, skupiska ludzi i miejsca pracy są rozmieszczone na mapie w sposób zróżnicowany, dlatego bez transportu nie mielibyśmy dostępu do surowców i produktów wytwarzanych w odległych zakątkach świata. Współczesny transport musi jednak sprostać wielu wyzwaniom. Widoczne zagęszczenie ruchu i rosnące ceny paliwa to tylko wierzchołek góry lodowej. Dla kierowców poważnym wyzwaniem są również nieprzemyślane konstrukcje i trasy – wąskie przejazdy i ronda, źle oznakowane drogi i skrzyżowania, nieprawidłowo zaprojektowane mosty i wiadukty. Kierowcom samochodów ciężarowych nierzadko zdarza się przejechać kilkadziesiąt kilometrów tylko po to, by dowiedzieć się, że daną drogą dalej nie pojadą. Muszą się wracać, tracąc przy tym czas i pieniądze, narażając firmę na niedotrzymanie terminu i straty finansowe.

Aby lepiej zadbać o bezpieczeństwo na drogach, warto prowadzić wieloetapowe obserwacje. Do tego celu zaleca się wykorzystywać zaawansowane urządzenia metrologiczne, jakimi są skanery 3D. Skanowanie 3D to proces pozwalający na dokładne zbadanie trasy i jej otoczenia, a także przygotowanie planu naprawczego. Dzięki skanerom 3D możemy zaprojektować nową drogę, która jak najlepiej wpasuje się w otoczenie, a jednocześnie zapewni użytkownikom maksymalny poziom bezpieczeństwa.

Profesjonalne skanery 3D – badanie wypadków drogowych

Jeśli chodzi o zastosowanie skanerów 3D w transporcie, sporo uwagi należy poświęcić wypadkom drogowym. Jeśli wypadek zdarzył się na drodze szybkiego ruchu, dla drogowców istotne będzie zarówno dokładne zbadanie przyczyn wypadku, jak i sprawne usunięcie zatoru i upłynnienie ruchu. Analizy na miejscu zdarzania trwają często wiele godzin. Dzięki skanerom 3D możliwe jest skrócenie tego czasu. Skaner pozwala na zbadanie wszelkich śladów na jezdni, zwymiarowanie uszkodzonych pojazdów, zarejestrowanie odległości itp. Pomiary są na tyle precyzyjne, że dalsze analizy mogą być prowadzone w wirtualnej rzeczywistości.

Skanery 3D w transporcie i branży motoryzacyjnej

Intensywne użytkowanie samochodów ciężarowych powoduje zużywanie części. Profesjonalne skanery 3D umożliwiają idealne dopasowanie nowych części, a także projektowanie i wytwarzanie zamienników. Skaner 3D pozwala na przeprowadzenie tzw. wirtualnego montażu, w trakcie którego dochodzi do wykrycia ewentualnych kolizji. Dzięki temu część może zostać poprawiona jeszcze na etapie projektowania, co zapobiegnie starom materialnym i ułatwi późniejszy montaż wyprodukowanego elementu.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze