Strona głównaTechnologieZalety bezdotykowej kontroli jakości skanerem 3D

Zalety bezdotykowej kontroli jakości skanerem 3D

Optymalizacja procesów produkcyjnych możliwa jest dzięki wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają na szybkie i ekonomiczne wytwarzanie produktów wysokiej jakości. Innowacyjne technologie na dobre zadomowiły się w przedsiębiorstwach produkcyjnych, bo to dzięki nim firmy mogły wyeliminować większość błędów ludzkich. Ogromną rolę w tym zakresie odegrała bezdotykowa kontrola jakości skanerem 3D.

Kontrola jakości produkcji

Każdy gotowy produkt, zanim zostanie dopuszczony do sprzedaży, powinien zostać dokładnie sprawdzony. Jednak kontrola produktu końcowego nie jest wystarczająca dla firm stawiających na ekonomiczną produkcję. Trudno mówić o ekonomicznym podejściu, gdy wadliwy element nie został usunięty z taśmy produkcyjnej zaraz po wystąpieniu błędu. Zamiast tego przeszedł kolejne etapy procesu produkcji, co finalnie okazało się niepotrzebnym zużyciem materiału i startą czasu.

Kontrola jakości produkcji powinna być prowadzona w sposób ciągły. Niestety ludzkie oko nie jest w stanie wyłapać wszystkich błędów, a z pewnością nie jest w stanie zrobić tego odpowiednio wcześnie. Dlatego firmy produkcyjne inwestują w nowoczesne systemy automatyki, które pozwalają na samoczynne kontrolowanie jakości bezpośrednio na linii produkcyjnej. W większości firm doskonale sprawdzają się systemy wizyjne i optyczne.

Bezdotykowa kontrola jakości skanerem 3D

Czy jakość wytwarzanych komponentów, maszyn i urządzeń da się skontrolować na odległość? Oczywiście! Wszystko dzięki technologii 3D, która umożliwia skanowanie wytwarzanych elementów, błyskawiczne przygotowanie trójwymiarowego modelu i zestawienie go z modelem wzorcowym. W ten sposób wyłapywane są wszelkie defekty, wgniecenia, pęknięcia, nadlewy, błędy konstrukcyjne, niezgodności wymiarów itd.

Im lepszej jakości skanery 3D zastosowano na linii produkcyjnej, tym większa pewność, że błędy zostaną natychmiastowo wykryte. Skanery 3D do bezdotykowej kontroli jakości to urządzenia zaawansowane technologicznie, umożliwiające błyskawiczne i niezwykle precyzyjne wymiarowanie obiektów na odległość. Urządzenia te mogą pracować w trudnych warunkach produkcyjnych, gdzie z jednej strony mamy do czynienia z pracą ciągłą, z drugiej zaś ze znacznym hałasem, niekiedy wysokimi temperaturami, drganiami i zapyleniem. To bardzo istotne, by mimo trudnych warunków pracy, skaner 3D realizował swoje zadania bez zarzutu.

Profesjonalne skanery 3D – kontrola jakości na odległość

Największą zaletą bezdotykowej kontroli jakości jest to, że badanie obiektu odbywa się z pewnej odległości i nie wpływa na pracę linii produkcyjnej. Aby skontrolować produkt, nie trzeba wstrzymywać całej produkcji. Oczywiście mowa tu o klasycznej, taśmowej linii produkcyjnej. Ale kontrola jakości skanerem 3D może odbywać się również w inny sposób, np. w terenie, albo w laboratorium pomiarowym firmy realizującej usługę skanowania 3D. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy realizowany jest jakiś duży, wyjątkowy projekt.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze