Strona głównaTechnologieGdzie wykorzystuje się skanery 3D?

Gdzie wykorzystuje się skanery 3D?

Skanery 3D to urządzenia, które tworzą trójwymiarowe modele na podstawie rzeczywistych obiektów. W trakcie skanowania 3D z wykorzystaniem profesjonalnych urządzeń metrologicznych badana jest geometria obiektu – jego kształt, struktura i wymiary. Zebrane dane tworzą model 3D, który można wykorzystać na wiele sposobów. To sprawia, że skanery 3D stały się niezastąpionym narzędziem w wielu dziedzinach przemysłu.

Technologia skanowania 3D i jej zastosowania

Dostępne na rynku profesjonalne skanery 3D dzielimy na laserowe i wykorzystujące technologię światła strukturalnego. Firmy, które świadczą usługi skanowania 3D, często korzystają z obu rozwiązań. Wszystko po to, by możliwe było precyzyjne wymiarowanie najróżniejszych obiektów. Profesjonalne skanery 3D szybko i niezwykle dokładnie badają zarówno bardzo małe elementy, obiekty średniej wielkości, jak i okazałe budowle. Pracują w warunkach wewnętrznych i zewnętrznych. Znacząco przewyższają możliwości oferowane przez tradycyjne narzędzia pomiarowe. Są szybkie, łatwe w użyciu, intuicyjne. Skanowanie 3D ma wiele zalet, dlatego powszechnie wykorzystywane jest w branżach takich jak metalurgia, motoryzacja, protetyka, architektura, muzealnictwo i wielu innych.

Skanery 3D krótkiego i średniego zasięgu

W zależności od tego, czy mamy do czynienia ze skanerami 3D krótkiego, średniego, czy dalekiego zasięgu, inne są ich zastosowania. Urządzenia skanujące krótkiego i średniego zasięgu sprawdzają się m.in. w branży CNC i motoryzacji. Są pomocne podczas projektowania 3D, odtwarzania zużytych elementów, budowy prototypów i kontrolowania jakości. Kontrola jakości i inżynieria odwrotna to dziedziny, w których skanery 3D wykorzystywane są na szeroką skalę, a wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach automatyzacja procesów produkcyjnych będzie postępować jeszcze szybciej.

Skanery 3D średniego zasięgu niezwykle przydatne są również w medycynie i stomatologii. Z możliwości, jakie oferuje technologia 3D, chętnie korzystają zwłaszcza protetycy. Skanowanie szczęki czy fragmentów ludzkiego ciała pozwala na idealne dopasowanie protez, a także akcesoriów, z jakich korzystają osoby z niepełnosprawnością.

Skanowanie 3D wykorzystywane jest w procesie tworzenia multimediów, przy czym chodzi tu nie tylko o teledyski, gry komputerowe i złożone reklamy, ale również o trójwymiarowe wizualizacje obiektów (np. obuwia sportowego) na stronach produktów w sklepach internetowych.

Skanery 3D dalekiego zasięgu

Jeśli chodzi o skanery 3D dalekiego zasięgu, wykorzystywane są przede wszystkim do skanowania dużych obiektów, których geometrię trudno uchwycić z bliska. Sprawdzają się podczas inwentaryzacji budynków, tworzenia dokumentacji 2D, przygotowywania planów modernizacyjnych. Pozwalają na precyzyjne obliczenie objętości wykopów, hałd, różnorodnych zbiorników. Dzięki nim można zeskanować okolicę, zaplanować budowę nowych budynków i innych elementów otoczenia.

Skanowanie 3D wykorzystywane jest podczas inwentaryzacji statków i innych obiektów morskich, a także samolotów. Przydaje się w muzealnictwie, zwłaszcza w procesie inwentaryzacji zabytkowych budynków, digitalizacji zbiorów muzealnych, czy tworzenia ich kopii. Z możliwości, jakie oferują skanery 3D, coraz częściej korzysta również kryminalistyka. Skanery służą m.in. do szczegółowego badania miejsca zbrodni.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze