Strona głównaDom i ogródSchody na wymiar – jaki rodzaj wybrać?

Schody na wymiar – jaki rodzaj wybrać?

Standardowy projekt domu jednorodzinnego piętrowego bądź z poddaszem użytkowym zakłada wykonanie schodów żelbetonowych, albo przynajmniej wskazuje, w którym miejscu znajdą się schody na wymiar. Jeśli chodzi o te ostatnie, do wyboru mamy kilka rozwiązań. Które z nich sprawdzi się najlepiej?

Wykonanie schodów na wymiar

Schody na wymiar to najczęściej takie, które wykonuje się na podstawie wymiarów dostarczonych przez klienta do zakładu stolarskiego. Jeśli klient nie czuje się na siłach, by określić wymiary, może zlecić to stolarzowi. Mierzona jest wówczas wysokość pomieszczenia, w którym schody się znajdą, jak i jego szerokość oraz długość. Mierzony jest otwór w suficie, o ile został wcześniej przygotowany. Stolarz w porozumieniu z klientem decyduje, jakiego rodzaju schody mają zostać wykonane. Jest to bardzo istotne, ponieważ schody drewniane na zamówienie mogą przyjmować różny kształt. Mogą to być schody młynarskie, schody dywanowe, schody kacze i wiele innych.

Czasem bywa tak, że klient wymarzy sobie schody określonego rodzaju, a stolarz zdecyduje, że w danym miejscu nie da się ich wykonać, bo będą zbyt strome albo zbyt wąskie. Niemniej najważniejsze jest, by schody zostały dostosowane do wymiarów pomieszczenia, jego stylistyki, jak i upodobań osób składających zlecenie.

Schody drewniane na zamówienie nie są dostępne od ręki. Czas oczekiwania na realizację zamówienia w obleganym zakładzie stolarskim może wynieść nawet pół roku. Poza tym takie schody to z reguły dość duży wydatek. Nie wszyscy inwestorzy chcą tyle czekać, dlatego coraz większą popularnością cieszą się schody modułowe. Schody nazywane również systemowymi są rozwiązaniem znacznie tańszym, aniżeli schody drewniane na wymiar. Poza tym mogą zostać dostarczone już po dwóch tygodniach od chwili złożenia zamówienia.

Czym charakteryzują się schody modułowe?

Schody modułowe to produkty gotowe, przeznaczone do samodzielnego montażu. Klient otrzymuje szczegółową instrukcję, na podstawie której jest w stanie złożyć wszystkie części w jedną całość i przytwierdzić schody do stropu, podłogi, ewentualnie do ściany. Oczywiście jeśli ktoś nie czuje się na siłach, by samodzielnie taki montaż wykonać, może poprosić o realizację usługi montażu.

Schody modułowe to produkt dokładnie przemyślany. Wszystkie elementy pasują do siebie niczym puzzle, co pozytywnie wpływa na czas i łatwość montażu, niezależnie, czy mówimy o schodach prostych, kręconych, czy schodach też schodach z zabiegiem. Takie schody niemal zawsze składają się z metalowej konstrukcji, metalowej balustrady oraz drewnianych stopni.

Schody modułowe na wymiar?

Mimo że schody modułowe przedstawiane są jako produkt gotowy, to w rzeczywistości dają wiele możliwości aranżacyjnych. Producent schodów modułowych oferuje produkty w kilku szerokościach i daje możliwość dostosowania ich wysokości. Poza tym klient może wybrać kolor konstrukcji, kolor balustrady, jak i gatunek oraz kolor drewna na stopnie. Oznacza to, że otrzymuje produkt dostosowany do wymiarów pomieszczenia i własnych upodobań.

 

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze