Strona głównaDom i ogródSchody strychowe – montaż i wykończenie

Schody strychowe – montaż i wykończenie

Schody strychowe rzadko są produktem wykonywanym na indywidualne zamówienie i montowanym przez tych samych fachowców, którzy zajmowali się ich wykonaniem. Znacznie częściej sięgamy po gotowe schody strychowe przeznaczone do samodzielnego montażu. Jak zamontować i w jaki sposób wykończyć takie schody, by dobrze spełniały swoją funkcję i wyglądały estetycznie?

Rodzaje schodów strychowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje schodów strychowych, ale najpopularniejszy model to ten składający się z drewnianej drabinki, drewnianej skrzyni montowanej w otworze sufitowym oraz klapy wykonanej z płyt drewnopodobnych, pomiędzy którymi znajduje się warstwa izolacji. To, jakie schody wybierzemy do swojego domu, uzależnione jest od wielu czynników, w tym od tego, jak wygląda sposób ogrzewania budynku i izolacja dachu. Ze względów estetycznych ważne jest również miejsce montażu schodów. Jeśli wejście na strych znajduje się w ciemnym zakamarku, do którego rzadko zagląda ktoś poza domownikami, wygląd schodów nie ma tak dużego znaczenia. Ale w przedpokoju czy pokoju dziennym pożądana jest biała, gładka klapa estetycznie wykończona przeznaczonymi do tego listwami.

Klasyczne schody strychowe i ich montaż

Drabinka klasycznych schodów strychowych składa się z trzech segmentów składanych w harmonijkę, z czego segment znajdujący się najwyżej przylega bezpośrednio do wierzchniej warstwy klapy. Po zamknięciu całość chowa się w suficie, a z dołu widać jedynie spód klapy schodów strychowych. Zamontowanie takiej konstrukcji nie jest szczególnie skomplikowane, jeśli w domu znajduje się osoba ze zmysłem majsterkowicza.

Jeśli schody zostały wybrane, wiemy, że mają odpowiednie wymiary i zmieszczą się w pomieszczeniu, możemy przystąpić do montażu. Sposób montażu różni się nieco w zależności od tego, czy schody montujemy w stropie betonowym, czy też metalowej konstrukcji przeznaczonej do montażu płyt kartonowo-gipsowych. Jeśli chodzi o strop betonowy, otwór powinien być większy o 2 centymetry od wymiarów skrzyni.

W dalszej kolejności przykręcamy w rogach skrzyni kątowniki, wkręcamy szpilki i nakładamy ceowniki (sklep z schodami dostarcza wszystkie elementy w zestawie), po czym schody należy wypoziomować i sprawdzić przekątne. Jeśli przekątne są równe, schody można przykręcić do stropu. Po tej czynności należy sprawdzić długość drabinki i w razie potrzeby ją przyciąć, a następnie zabezpieczyć specjalnymi stopkami. W ostatnim etapie należy wykończyć schody strychowe tak, by wyglądały estetycznie i były szczelne.

Jak wykończyć schody strychowe?

Właz schodów strychowych wykańcza się za pomocą listew wykończeniowych, które montuje się na wcisk w otworach pomiędzy stropem a skrzynią. Listwy maskują szczeliny wokół schodów i zdecydowanie podnoszą estetykę produktu. Klienci zazwyczaj wybierają listwy w kolorze białym, które dobrze prezentują się w połączeniu z bielą sufitu i klapy. Ale producenci schodów oferują również listwy w kolorze drewna, przeznaczone do wykańczania klap niepokrytych białą farbą

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze