Strona głównaFinanseRozliczanie podatków w Anglii – co trzeba wiedzieć?

Rozliczanie podatków w Anglii – co trzeba wiedzieć?

Płacenie podatków jest jednym z podstawowych obowiązków obywatelskich. Szczególnie duże zainteresowanie wzbudza podatek dochodowy, wyliczany i odciągany od osiągniętych dochodów lub przychodów. Każda osoba pozyskujące legalne dochody, musi rozliczyć się z podatku dochodowego – dotyczy to zarówno obywateli, jak i obcokrajowców. Wynika z tego, że rozliczanie podatków w Anglii dotyczy również Polaków, którzy prowadzą w UK własne firmy bądź świadczą pracę na podstawie stosunku pracy.

Co trzeba wiedzieć na temat podatków w Anglii?

Pierwszą ważną kwestią są terminy, w jakich następuje rozliczanie podatków a Anglii. Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii nie zaczyna się w tym samym terminie, co rok podatkowy w Polsce i nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Osoby zobowiązane do płacenia podatków w Anglii skupiają się na terminie 5/6 kwietnia, kiedy to kończy się poprzedni rok podatkowy i rozpoczyna nowy.

Podatek dochodowy w Wielkiej Brytanii ma obowiązek odprowadzać każdy, kto legalnie pracuje na Wyspach. Rozliczenie podatku możliwe jest dopiero po zakończeniu roku podatkowego, bądź po zakończeniu pracy na terenie tego kraju. Wcześniejsze rozliczenie, np. na koniec roku kalendarzowego, nie jest możliwe. Jeśli chcemy pozyskać zwrot nadpłaconego podatku, musimy trzymać się terminów.

Czas na złożenie zaznania podatkowego

Zeznanie podatkowe można złożyć do pięciu lat wstecz, przy czym dotyczy to przede wszystkim tych osób, które nie mają obowiązku składania zeznania, a chcą to zrobić dobrowolnie. Nie wszyscy podatnicy muszą składać zeznanie podatkowe. Ci, którzy mają taki obowiązek, powinni to zrobić jak najwcześniej.

Na podstawie jakich dokumentów następuje rozliczanie podatków w Anglii?

Jeśli nie jesteśmy pewni, jak sporządzić zeznanie podatkowe i które dokumenty wziąć pod uwagę, księgowy Anglia udzieli nam porady, a nawet zajmie się rozliczeniem podatku na stosownym druku. Rozliczenie może zostać wykonane na podstawie informacji zawartych w dokumentach od pracodawcy. Dokumenty te to P45, czyli druk wystawiany po zakończeniu pracy u danego pracodawcy, albo P60, czyli dokument wystawiany po zakończeniu roku podatkowego. W niektórych sytuacjach pod uwagę brane są również payslipy, czyli odcinki z wypłat (do rozliczenia wykorzystuje się trzy ostatnie).

Rozliczanie podatków w Anglii – kogo dotyczy obowiązek?

Obowiązek złożenia zeznania podatkowego dotyczy przede wszystkim osób samozatrudnionych, które muszą przedstawić przed HMRC koszty i przychody z prowadzonej działalności. Należy pamiętać, że złożenie zeznania obowiązkowe jest nawet wówczas, gdy działalność nie przyniosła żadnych dochodów. Kolejną grupą zobowiązaną do rozliczania podatku są osoby uzyskujące dochody nieopodatkowane, pochodzące m.in. z wynajmu nieruchomości albo poboru świadczeń, jeśli przekroczą określony przepisami próg dochodowy.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze