Strona głównaDom i ogródW jakich wnętrzach sprawdzą się kominki kaflowe?

W jakich wnętrzach sprawdzą się kominki kaflowe?

W opozycji do nowoczesnych wnętrz, jakie możemy oglądać w katalogach przygotowanych przez salony meblowe, znajdują się pomieszczenia mniej lub bardziej subtelnie nawiązujące do przeszłości. Wnętrza w stylu retro mają swoisty klimat, który można dodatkowo podkreślić poprzez ustawienie kominka kaflowego.

Kominki kaflowe a piece kaflowe

Kominki kaflowe słusznie kojarzą nam się z piecami kaflowymi, które w przeszłości stanowiły obowiązkowy element wyposażenia budynków mieszkalnych, zwłaszcza domów jednorodzinnych i mieszkań w kamienicach, ale również szkół czy urzędów. Piece i kuchnie kaflowe zajmowały sporo miejsca, ale ze względu na walory estetyczne oraz to, że grzały całą swoją powierzchnią, były lubianym elementem wyposażenia wnętrz. Niestety pewien kłopot sprawiało korzystanie z takiego pieca i fakt, że opał w koszach lub węglarkach trzeba było składować w kilku pomieszczeniach – nierzadko takich pieców było w domu kilka.

Z czasem pokaźnych rozmiarów piece kaflowe zaczęły zastępować mniejsze, przenośne piecyki typu koza, które w okresie wiosenno-letnim można był wynieść do garażu, a jeszcze później w domach zaczęły pojawiać się piece grzewcze połączone z instalacją centralnego ogrzewania. Piece kaflowe przestały być potrzebne i na zawsze zniknęły z większości polskich domów.

Niektórzy wciąż jednak mają sentyment do ozdobnych, ciepłych kafli, które dekorowały dom i pozwalały szybko ogrzać dłonie albo plecy. I choć typowych pieców kaflowych dziś się nie buduje, to świetną alternatywą okazały się być kominki kaflowe.

Czym jest kominek kaflowy?

Kominek kaflowy ma inną budowę aniżeli okazały piec kaflowy. Piece kaflowe były wysokie i miały kształt prostokątny – równą szerokość na całej wysokości. Budowane dziś kominki kaflowe rzadko składają się z jednej, ogromnej prostokątnej bryły. Jeśli jedna bryła, to zdecydowanie mniejsza, skromniejsza w formie, a jeśli kilka, to nakładanych na siebie i zmniejszających rozmiary ku górze.

Kominki kaflowe buduje się dziś w oparciu o nowoczesne technologie, co oznacza, że z ozdobnych kafli wykonuje się jedynie obudowę. Natomiast każdy producent kominków potwierdzi, że sercem kominka jest wkład kominkowy. Wkładów kominkowych jest na polskim rynku mnóstwo. Różnią się materiałem, rozmiarem, kształtem drzwiczek czy liczbą funkcji. Jeśli chcemy mieć w domu efektowny kominek kaflowy, wybór wkładu kominkowego warto skonsultować ze specjalistą w tej dziedzinie.

Do jakich wnętrz pasują eleganckie kominki kaflowe?

Szczególnie pięknie prezentują się kominki z obudową wykonaną z dużych, białych kafli. Tak elegancki kominek pasuje do przestronnych, jasnych wnętrz, ale dobrze prezentuje się również na kontrastowej, ciemnej ścianie. Najlepszym pomieszczeniem na budowę kominka jest oczywiście salon. To tam przyjmujemy gości i to tam gromadzi się cała rodzina, by odpocząć po trudach dnia codziennego. Ale kominek kaflowy spełni swoją funkcję również w jadalni, a nawet w sypialni, o ile mamy tam wystarczająco dużo miejsca i dostęp do przewodów kominowych.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze