Strona głównaFinanseKiedy firmie potrzebna jest pomoc prawna?

Kiedy firmie potrzebna jest pomoc prawna?

Prowadzenie własnej firmy zawsze wiąże się z ryzykiem. Nawet jeśli jest to niewielki biznes, w każdej chwili może zdarzyć się sytuacja, która będzie wymagała szybkiej interwencji prawnej. Dlatego dobrze, jeśli firma, oprócz zaufanego i kompetentnego księgowego, zatrudnia również prawnika. Oczywiście nie każdą firmę stać na zatrudnienie specjalisty z dziedziny prawa na podstawie umowy o pracę. Nie każda może sobie pozwolić na utworzenie etatu dla prawnika. Istnieją jednak inne rozwiązania, dzięki którym przedsiębiorca może nawiązać współpracę z kancelarią prawną i w ten sposób zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Własna działalność gospodarcza – dlaczego warto?

Nie każdy nadaje się do prowadzenia własnego biznesu, nie każdy widzi potrzebę, by rezygnować z wygodnej posady i brać na siebie odpowiedzialność za funkcjonowanie firmy. Jest jednak wielu takich, którzy mają dość pracy na etacie i szukają rozwiązań, dzięki którym mogą swobodnie zarządzać swoim czasem i zwiększyć swoje dochody. Oczywiście początki nie zawsze są łatwe. Trzeba przygotować solidny plan biznesowy i przemyśleć, w jaki sposób firma pozyska klientów. Dobrze, jeśli młody przedsiębiorca nie jest osamotniony i swoje pomysły oraz decyzje może skonsultować z prawnikiem.

Prowadząc własną działalność, pracujemy dla siebie, na swój rachunek. Możemy szybko i samodzielnie podejmować decyzje, redukować koszty, zmieniać formę opodatkowania i wdrażać nowe pomysły. Ryzyko, że jakaś inwestycja się nie powiedzie, oczywiście istnieje, ale po to firma podejmuje współpracę z księgowym i prawnikiem, by ryzyko ograniczyć do minimum. Poza tym obsługa prawna dla firm w Łodzi może być pomocna także wówczas, gdy przedsiębiorca chce zredukować koszty prowadzenia działalności. Jedną z służących temu metod jest optymalizacja podatkowa.

Zatrudnienie radcy prawnego w firmie

Radca prawny może prowadzić własną kancelarię prawną, albo podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Zatrudnienie powinno wiązać się ze świadczeniem przez niego pomocy prawnej, ponadto powinno zostać zgłoszone odpowiednim władzom samorządu radcowskiego. Oczywiście jest to obowiązek leżący po stronie samego radcy, a nie pracodawcy. Pracodawca powinien traktować prawnika tak, jak każdego innego pracownika zatrudnionego na etacie. Faktem jest jednak, że prawnicy mają znacznie większą wiedzę na temat funkcjonowania danej firmy, aniżeli pracownicy innych działów. Tyle tylko, że mniejsze firmy nie potrzebują mieć prawnika na wyłączność. Wystarczy, jeśli obsługa prawna dla firm w Łodzi będzie prowadzona przez zaprzyjaźnioną kancelarię. Prawnik udzieli pomocy zawsze, gdy to konieczne, a w pozostałym czasie zajmie się sprawami innych klientów. Jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron.

W jakich sytuacjach firma korzysta z pomocy prawnika?

Pomoc prawnika jest nieoceniona w sytuacji, gdy firma negocjuje kontrakty, zawiera wiążące umowy na duże sumy, nabywa nieruchomości pod prowadzoną działalność, zwalnia personel, planuje fuzję, albo znajduje się w sytuacji, która wymaga ogłoszenia upadłości. Pomoc prawna w upadłości przedsiębiorcy nie zawsze ma na celu ogłoszenie upadłości. Kancelarie prawne często proszone są o uczestnictwo w procesie restrukturyzacji, co ma zapobiec upadłości firmy.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze