Strona głównaModaCo oznacza czerwona nitka na nadgarstku?

Co oznacza czerwona nitka na nadgarstku?

Ozdoby na nadgarstek mogą przybierać różną formę. Niekiedy są to grube, skórzane, pełne ćwieków bransolety, innym razem subtelna biżuteria ze złota lub srebra. Damskie i męskie nadgarstki zdobią różnorakie koraliki, rzemyki i sznurki. Niektóre z nich wybierane są wyłącznie ze względów estetycznych, inne noszone są z powodu ich symbolicznego znaczenia. A co oznacza czerwona nitka na nadgarstku?

Skąd wzięła się moda na noszenie czerwonej nitki?

Czerwona nitka na nadgarstku nie wzięła się znikąd. Nie jest to wymysł projektantów mody, a coś,
co zostało zaczerpnięte z pewnej religii, pewnej ideologii. W przeszłości trudniej nam było zgłębiać wiedzę na temat wierzeń ludności zamieszkującej odległe tereny, nie byliśmy też tak skorzy do przejmowania cudzych zwyczajów. Dziś znacznie więcej osób przejawia zainteresowanie obcą kulturą, obcymi wierzeniami, a to, co w danym kręgu traktowane było jako symbol szczęścia i dobrobytu, stopniowo staje się ważnym symbolem dla wielu na całym świecie. Tak właśnie stało się z czerwoną nitką, którą pierwotnie wiązano z judaizmem i kabałą.

Kabała a czerwona nitka

Kabała to duchowa mistyczno-filozoficzna szkoła judaizmu. Zgodnie z tą nauką świat materialny i znajdujące się nad nim światy duchowe zostały stworzone po to, by sprawić maksymalną radość stworzeniom, co określa się mianem zamysłu stworzenia. Dużą rolę odrywają tu same stworzenia, które poprzez wielokrotną inkarnację w świecie materialnym mogą odmienić swoją naturę i stać się godnymi oferowanej przez Stwórcę błogości. Kabała uczy, jak należy postępować, by tę naturę odmienić, co robić, by stać się podobnym do Stwórcy.

W kabale można wyróżnić dwa nurty. Czerwona nitka wiąże się z drugim z nich, zgodnie z którym kabała jest dla wszystkich, a propagowanie jej ma wpływać pozytywnie nie rozwój duchowy całej ludzkości. Symbolem tego stała się czerwona nitka na nadgarstku, noszona przez rozproszonych po całym świecie wyznawców kabały.

Co oznacza czerwona nitka na nadgarstku?

Czerwona nitka traktowana jest jako amulet, który ma chronić wyznawców kabały przed złym okiem. Od wieków traktowana jest jako narzędzie ochrony przed złem. Jeśli człowiek nie jest otoczony złem, pogłębianie wiedzy na temat jego natury i podejmowanie wysiłków, by zbliżyć się do Stwórcy, jest procesem łatwiejszym. Dziś czerwoną nitkę może nosić każdy, kto choć w niewielkim stopniu identyfikuje się z tą ideologią. Czerwone nitki i bransoletki dostępne są w popularnych sklepach z biżuterią, ale również w wielu sklepach z pamiątkami. Natomiast dawniej na lewym nadgarstku noszono nitki powstałe poprzez pocięcie czerwonej nici owiniętej wokół grobu Racheli w Izraelu.

Dziś noszenie czerwonej nitki coraz częściej traktowane jest na podobnej zasadzie, jak noszenie wisiorków z zawieszką w kształcie podkowy lub czterolistnej koniczyny. Z jednej strony ma przynosić szczęście, z drugiej traktowane jest jak modny gadżet, który może pomóc, a na pewno nie zaszkodzi. Czerwona nitka na nadgarstku dodaje pewności siebie i przypomina, że w różnych zakątkach świata rozproszeni są ludzie, którzy myślą podobnie do nas i mają podobne do naszych dążenia.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze