Strona głównaFinanseBroker celny – na czym polega jego praca?

Broker celny – na czym polega jego praca?

Broker to podmiot świadczący określone usługi w imieniu innego podmiotu, na czyjś rachunek. Za swoją pracę pobiera prowizję, której wysokość uzależniona jest od wielkości przeprowadzonej transakcji. Zwykle broker świadczy usługi pośrednictwa na rynku finansowym, obraca się również w branży ubezpieczeniowej. Natomiast w ostatnim czasie szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się broker celny, czyli osoba pośrednicząca pomiędzy przewoźnikiem a urzędem celnym. Dlaczego zainteresowanie brokerami celnymi zwiększyło się właśnie teraz? Wszystkiemu winien brexit.

Odprawa celna na granicy Wielkiej Brytanii z Unią Europejską

Niezależnie od tego, jaką umowę Wielka Brytania zawarła z Unią Europejską, stała się dla Wspólnoty państwem trzecim. Mimo że Unia w wielu kwestiach poszła na ustępstwa, obowiązek odprawy celnej na granicach zewnętrznych Wspólnoty nie został zniesiony. Kontrole graniczne prowadzone są wszędzie, niezależnie od tego, czy przekraczamy granicę Wielka Brytania – Francja, Wielka Brytania – Belgia, czy Wielka Brytania – Holandia.

W trakcie odprawy celnej kierowca auta ciężarowego musi posiadać dokumenty potwierdzające tożsamość, dokumenty potwierdzające zdobyte kwalifikacje zawodowe, dokumenty pojazdu, jak i informacje na temat przewoźnika oraz przewożonego towaru (co jest przewożone, skąd pochodzi, gdzie ma trafić itd.). Za przygotowanie dokumentacji odpowiada przedsiębiorca, który zlecił przewóz towarów. To on powinien zgromadzić formularze niezbędne do sporządzenia deklaracji celnej, zająć się uiszczeniem opłat, jeśli są wymagane i przekazać komplet dokumentów kierowcy. Jeśli jednak nawiąże współpracę z brokerem celnym, ten przejmie jego obowiązki i zadba o przygotowanie kierowcy do odprawy celnej.

Kim jest broker celny?

Broker celny nazywany jest również agentem celnym. Może działać w pojedynkę, ale zdecydowanie częściej mamy do czynienia z agencjami zrzeszającymi kilku, a nawet kilkunastu agentów. Brokerzy mają wiedzę i umiejętności niezbędne do tego, by jak najlepiej zadbać o interesy klientów. W tym przypadku chodzi o uniknięcie opóźnień na granicy, spowodowanych błędami lub brakami w dokumentacji. Broker celny Anglia w imieniu klienta odpowiada za dopełnienie procedur celnych, co powoduje, że kierowcy bez obaw zbliżają się do granicy Wielkiej Brytanii z Unią Europejską i sprawnie ją przekraczają.

Broker celny – na czym polega jego praca?

Praca agenta celnego polega na reprezentowaniu podmiotów gospodarczych przed organami celnymi i podatkowymi w zakresie spraw związanych z obrotem towarowym zagranicą. Broker celny jest dobrze przygotowany do tej pracy, posiada stosowną wiedzę i uprawnienia, dzięki czemu może być profesjonalnym pełnomocnikiem klienta. O tym, kto może zostać agentem celnym, informują przepisy. Na pewno nie może to być osoba, która nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych i była w przeszłości karana. Broker celny powinien być osobą godną zaufania. Jeśli przedsiębiorca zleca mu przygotowanie deklaracji celnej, powinien mieć pewność, że taka deklaracja zostanie przygotowana skrupulatnie i na czas.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze