Strona głównaDom i ogródŁawa kominiarska – kiedy jest niezbędna?

Ława kominiarska – kiedy jest niezbędna?

Dach budynku powinien być solidny, szczelny i trwały, dzięki czemu dobrze zniesie wszelkiego rodzaju nawałnice, a co za tym idzie – ochroni ludzi i dobytek znajdujący się wewnątrz domu. Oczywiście dach wpływa również na estetykę budynku, dlatego od czasu do czasu warto skontrolować jego stan i usunąć ewentualne zabrudzenia. Aby prace na dachu mogły być przeprowadzone sprawnie i bezpiecznie, warto zdecydować się na montaż systemu komunikacji dachowej. Jednym z elementów systemu jest ława kominiarska.

Czym jest system komunikacji dachowej?

System komunikacji dachowej to szereg elementów montowanych bezpośrednio na dachu, najczęściej na odcinku prowadzącym od wyłazu dachowego do komina (nie jest to regułą). Osoby, które chcą wykonać na dachu jakieś prace, poruszają się po rozmieszczonych w równych odległościach stopniach kominiarskich. Czują się wówczas znacznie pewniej, niż gdyby mieli przemierzyć ten sam odcinek, stawiając stopy bezpośrednio na śliskiej połaci dachu. System komunikacji dachowej zdecydowanie podnosi komfort i bezpieczeństwo osób poruszających się po dachu. Niektórym może się wydawać, że potrzeba wejścia na dach budynku pojawia się na tyle rzadko, że inwestycja w ławy stopnie dachowe jest zbędnym wydatkiem. Tymczasem dość szybko przekonują się, że system komunikacji dachowej naprawdę się przydaje, zwłaszcza na dachach o znacznym stopniu nachylenia.

Kiedy przydaje się ława kominiarska?

Stopnie kominiarskie mogą być montowane w różnych miejscach dachu, tymczasem jeśli chodzi o ławy kominiarskie, umieszcza się je tuż obok komina. O ile inne elementy systemu komunikacji dachowej przydają się, gdy trzeba dokonać przeglądu połaci dachowej po groźnej nawałnicy, wykonać prace naprawcze i konserwacyjne, usunąć z dachu zalegający śnieg czy oczyścić rynny, o tyle ława kominiarska przydaje się przede wszystkim kominiarzowi. To dzięki ławie kominiarskiej osoba, która chce dokonać przeglądu lub czyszczenia przewodów kominowych, może stanąć na równej powierzchni i nie musi kurczowo trzymać się komina w obawie, że ześlizgnie się z dachu. Poza tym ława kominiarska zapewnia dostęp do wyższych kominów, do których nie sposób dosięgnąć bezpośrednio z dachu.

Kiedy zatem ława kominiarska staje się akcesorium niezbędnym na dachu budynku? Zawsze, gdy mamy do czynienia z dachem spadzistym o znacznym kącie nachylenia oraz kominem, do którego wnętrza nie sposób zajrzeć bez podestu.

Montaż ławy kominiarskiej

Ława kominiarska i inne akcesoria dachowe mogą pojawić się na dachu tuż po położeniu połaci, jako ostatni etap prac firmy dekarskiej. Oczywiście na montaż systemu komunikacji dachowej można zdecydować się też później. Prace montażowe nie są skomplikowane, ale wybór elementów systemu warto skonsultować z dekarzem lub przynajmniej pracownikiem sklepu, w którym chcemy dokonać zakupu. Ławy i stopnie kominiarskie dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach, poza tym dzielimy je na kilka kategorii, zależnych od rodzaju pokrycia dachowego.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze