Strona głównaTechnologieSkanowanie 3D telefonem – czy to możliwe?

Skanowanie 3D telefonem – czy to możliwe?

Prawdą jest, że nic nie zastąpi profesjonalnych skanerów 3D, które wykorzystywane są w przemyśle maszynowym czy motoryzacyjnym, niemniej kieszonkowy skaner 3D może mieć w tej chwili każdy posiadacz smartfona. Okazuje się, że nowoczesne technologie wcale nie są zarezerwowane wyłącznie dla dużych, nowoczesnych firm. Skanowanie 3D telefonem to zagadnienie, które pokazuje, że technologię 3D może dziś wykorzystywać każdy i to w dowolnym momencie.

Tanie skanowanie przy użyciu smartfona

Skanowanie 3D to nic innego jak proces pozyskiwania trójwymiarowych obrazów dla obiektów istniejących w rzeczywistości. Nad udoskonalaniem maszyn skanujących pracuje się od dawna, w tej chwili wymiary skanerów są na tyle małe, że stały się urządzeniami mobilnymi, które można przewozić z miejsca na miejsce i wykorzystywać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Dotyczy to także skanerów 3D do zastosowań profesjonalnych i firm, które usługowo wykonują skanowanie 3D. Oczywiście w tym wypadku, za usługę skanowania i opracowania modeli należy zapłacić, choć ceny z roku na rok są coraz bardziej przystępne.

Smartfon z aplikacją skanera

Skanowanie 3D telefonem – czy to możliwe? Sposobem na tanie skanowanie jest smartfon z odpowiednią aplikacją. W tej chwili właściwie każdy smartfon może stać się kieszonkowym skanerem, choć wyróżnia się kilka modeli, które sprawdzają się w tej roli najlepiej.

Oparte na fotogrametrii aplikacje do skanowania DD szybko mogą zmienić smartfon w urządzenie skanujące. Fotogrametria to technologia skanowania 3D, która tworzy modele 3D na podstawie zdjęć 2D. Co to oznacza dla posiadacza smartfona? Otóż jego zadanie polega na wykonaniu zdjęć obiektu pod różnymi kątami. Aplikacja łączy je w jedną całość i tworzy trójwymiarowy obraz.

Skanowanie 3D telefonem – zabawa z fotogrametrią

Rozpoczynając przygodę z fotogrametrią, nie zawsze wiemy, co dokładnie będziemy skanować, z jaką częstotliwością, a tym samym, w jaką aplikację powinniśmy wyposażyć nasz smartfon. Na rynku dostępnych jest wiele propozycji dla posiadaczy konkretnych modeli telefonów, ale również oprogramowania uniwersalne. To prawda, że smartfon z aplikacją nigdy nie zastąpi profesjonalnego skanera, ale jest to świetny sposób, by niskim kosztem uzyskać dodatkowe informacje o obiekcie, poznać jego wymiary i zbadać kształt.

Aplikacje skanera 3D na smartfon

Zdaniem wielu osób poziom dostępnych dziś aplikacji przekształcających telefon w urządzenie skanujące jest zbliżony do jakości niskobudżetowych skanerów 3D. Każda aplikacja ma swoje plusy i minusy, dlatego wybór oprogramowania warto dobrze przemyśleć. Z niektórych aplikacji można korzystać bezpłatnie, choć zwykle wiąże się to z pewnymi ograniczeniami, np. możliwością zapisania tylko dwóch modeli dziennie. Jest to jednak ilość wystarczająca do przetestowania aplikacji i podjęcia decyzji o zakupie pełnej wersji.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze