Strona głównaFinanseKsięgowy – droga do wykonywania zawodu

Księgowy – droga do wykonywania zawodu

Nie każdy zawód wymaga solidnego przygotowania w postaci studiów kierunkowych i profesjonalnych kursów, ale zdobycie profesji wyjątkowo odpowiedzialnych i wymagających dużej wiedzy, powinno być możliwe po zdobyciu stosownego wykształcenia. Jeśli chodzi o zawód księgowego, dyplom z uczelni nie jest obowiązkowy, ale na pewno mile widziany. Przyszły księgowy powinien rozważyć studia na kierunkach: finanse i rachunkowość, ekonomia, finanse i bankowość lub matematyka.

Jak zostać księgowym?

Księgowym można zostać również bez wykształcenia wyższego, albo posiadając takowe, ale w zupełnie innym kierunku. Wiedzę można zdobywać samodzielnie, czytając różnego rodzaju publikacje poświęcone tej tematyce. Najlepsze efekty przynosi jednak profesjonalny kurs księgowości. Taki kurs wystarcza, by możliwe było podjęcie zawodu księgowego. Oczywiście mile widziane jest przy tym doświadczenie w branży. Można je zdobywać na różnego rodzaju stażach, a także podczas pracy w działach księgowości w dużych firmach. Zajmowanie nawet najniższego stanowiska w dziale księgowości pozwoli na usystematyzowanie wiedzy i poznanie metod pracy w branży księgowości. Wkrótce księgowy będzie mógł otworzyć i poprowadzić własne biuro księgowe.

Kursy księgowości a zmieniające się prawo

Każdy kurs księgowości porusza aktualne zagadnienia z zakresu prawa gospodarczego i podatkowego, dlatego osoba, która ukończy taki kurs, może natychmiast podjąć pracę, bez potrzeby dodatkowego doszkalania. Niestety przepisy prawa zmieniają się na tyle często, że księgowy cały czas musi trzymać rękę na pulsie, sprawdzać wszelkie zmiany w ustawie o rachunkowości, zmiany w podatkach i sposobach przekazywania dokumentacji do urzędu skarbowego. Księgowy odpowiada nie tylko za swoją pracę, działalność własnego biura podatkowego, ale w dużej mierze za sukces firm, z którymi nawiązuje współpracę. Przedsiębiorstwa, które powierzają mu prowadzenie spraw księgowych, oczekują, że wszelkie zadania będą realizowane skrupulatnie i terminowo. Osoby, które chcą pracować w księgowości, powinny mieć świadomość, że jest to zawód, który wymaga systematycznej nauki.

Księgowy – predyspozycje do wykonywania zawodu

Zanim przyszły księgowy podejmie studia czy zapisze się na kursy przygotowujące do zawodu, powinien rozważyć, czy rzeczywiście jest to profesja dla niego. Księgowym powinna być osoba chętna do nauki i łatwo przyswajająca nową wiedzę, osoba która dąży do samorozwoju i chętnie uczy się nowych rzeczy, w tym związanych z obsługą komputera i programów księgowych. Ponadto księgowy powinien być osobą cierpliwą, sumienną, wręcz drobiazgową i dobrze znoszącą presję czasu. Ważne również, by posiadał zdolności interpersonalne, co przyda mu się zarówno podczas pracy z klientem, jak i współpracownikami w dziale księgowości lub wspólnikami w biurze rachunkowym. Jeśli kandydat na księgowego spełnia te wymagania, śmiało może rozpocząć karierę w tym kierunku. Praca księgowego to profesja stabilna i dobrze płatna, dlatego nie brakuje chętnych do wykonywania tego zawodu.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze