Strona głównaInneFotoobraz na płótnie - instruktaż samodzielnego wykonania

Fotoobraz na płótnie – instruktaż samodzielnego wykonania

Ściany w domu/mieszkaniu można ozdobić grafikami, zdjęciami bliskich lub fotoobrazami. Ten ostatni trend coraz bardziej zyskuje na popularności. Dzieje się tak głównie dlatego, że mają świetną trwałość, można dopasować je do każdego wnętrza i wykonać z dowolnie wybranych zdjęć, także tych stanowiących pamiątkę rodzinną. Wykonanie fotoobrazu na płótnie można zlecić wybranej firmie poligraficznej lub spróbować wykonać je samodzielnie. Dla tych, którzy wybiorą tę drugą opcję, przygotowaliśmy krótki instruktaż.

Fotoobraz na płótnie – instrukcja wykonania:

Aby samodzielnie zrobić fotoobraz na płótnie potrzebne Ci będą: drukarka, bibułka w białym kolorze, matowy mod podge, piankowy pędzel, podobrazie, żelazko i oczywiście wybrana fotografia. Na początek zdecyduj się na podobrazie w rozmiarze formatu A4, bo większość dostępnych dla zwykłych użytkowników drukarek pozwala na wykonanie wydruku właśnie w takim maksymalnym formacie. Niestety, jeżeli będziesz chciał wykonać fotoobraz na płótnie o większych rozmiarach, konieczny będzie zakup specjalistycznej drukarki lub skorzystanie z usług profesjonalnej firmy drukarskiej. Przejdźmy zatem do sedna.

Wykonanie fotoobrazu na płótnie należy zacząć od wycięcia z bibuły fragmentu wielkości kartki A4. Najlepiej odmierzyć stosowne wymiary i użyć ostrych nożyczek, by brzegi nie były poszarpane. Następnie należy ją dość dokładnie wygładzić przy pomocy żelazka. Powinno się go ustawić na bardzo wysoką temperaturę, ale bez opcji pary. Następnie przechodzimy do obróbki zdjęcia. Po jego wybraniu i zeskanowaniu należy powiększyć jego rozmiar do formatu A4. Najlepiej robić to przy pomocy programu graficznego, który zachowa dobrą jakość zdjęcia. Oczywiście na tym etapie możesz dokonać innych obróbek np. wyostrzyć kolory, pogłębić kontrast itp. Wszystko zależy od Twojej inwencji twórczej i efektu, jaki chcesz uzyskać. Gdy będziesz zadowolony z rezultatu, zapisz zdjęcie na dysku komputera. Teraz możesz włożyć bibułkę do drukarki. Umieść ją w miejscu przeznaczonym na papier. Postępuj ostrożnie i bardzo delikatnie, by jej nie uszkodzić ani nie naderwać, bo w innym wypadku będziesz musiał przygotować nowy kawałek. Następnie przejdź do ustawień drukowania. Wybierz jakość zdjęcia, rodzaj papieru i położenie (pionowe lub poziome). Radzimy skorzystać z najlepszych możliwych ustawień, co zapewni wysoką jakość zdjęcia. Gdy „obraz” będzie gotowy, odłóż go na kilka chwil do całkowitego wyschnięcia tuszu.

Dalej możesz zająć się pokryciem płótna preparatem mod podge (stosuje się go w decoupage’u), stanowiącym połączenie kleju i lakieru. Bez problemu można go dostać w sklepach internetowych. Nie kosztuje wiele, a z pewnością przyda się niejednokrotnie. Ale wracając do wykonania fotoobrazu. Kiedy już pokryjesz całe płótno, możesz delikatnie przykleić wydrukowane zdjęcie. Staraj się działać precyzyjnie i stopniowo wygładzać powierzchnię zdjęcia, kierując się od jego środka ku krawędziom. Postaraj się usunąć wszystkie pęcherzyki powietrza oraz zagięcia, bo tylko wtedy fotoobraz będzie wyglądał ładnie. Kiedy klej lekko przyschnie, możesz pokryć zdjęcie cieniutką warstwą mod podge. To utwardzi bibułkę, nabłyszczy ją i spowoduje, że stanie się odporniejsza na zabrudzenia. Po wyschnięciu preparatu można powiesić fotoobraz na płótnie na ścianie.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze