Strona głównaInnePrzyklejanie fototapety – instrukcja postępowania

Przyklejanie fototapety – instrukcja postępowania

Fototapety stają się coraz popularniejszymi dekoracjami w pomieszczeniach. Świetnie wyglądają, stanowią oryginalny element przykuwający uwagę i pozwalają na szybkie i bezproblemowe odświeżenie aranżacji wnętrza. Ich montaż nie jest trudny, jednak warto wiedzieć jak postępować, by osiągnąć zadowalający efekt, a im samym zapewnić trwałość na lata. Poniżej znajdziecie szczegółową instrukcję, w której opisaliśmy kolejne kroki działania.

Fototapety – kolejne kroki postępowania przy ich przyklejaniu:

Pierwsza rzecz, którą należy wykonać to zagruntować ścianę. W tym celu powinno się użyć specjalnego środka lub rozwodnionego kleju do tapety. Tak przygotowaną ścianę należy pozostawić na kilka godzin do całkowitego wyschnięcia. Warto dodać, że w ten sposób przygotowuje się powierzchnie, które nigdy nie były malowane, ani na których nigdy wcześniej nie była przyklejona fototapeta. Jeżeli jednak zamierzamy przykleić fototapetę na ścianę pokrytą farbą, należy ją najpierw umyć mydłem malarskim i przetrzeć papierem ściernym, a dopiero później pokryć warstwą środka gruntującego. Z kolei chcąc przykleić fototapetę na ścianę, na której już znajduje się dekoracja, trzeba najpierw ją usunąć (oczywiście mowa o starej tapecie). Można ją bardzo łatwo zerwać przy pomocy specjalnego środka. Powinno się go nałożyć na tapetę, odczekać chwilę i przystąpić do stopniowego zdzierania papieru. Gdy pozbędziemy się wszystkiego, możemy zagruntować ścianę.

Po należytym przygotowaniu ściany można zabrać się za wyznaczanie poziomicą miejsc, do których ma sięgać fototapeta. Dzięki temu uda się nam ją równo przykleić dokładnie w tym miejscu, w którym chcemy. Po wykonaniu tej czynności należy przygotować klej. Gotową mieszanką trzeba pokryć ścianę lub spodnią warstwę fototapety, w zależności od tego, jakie wskazania zostały umieszczone na opakowaniu produktu. Po odczekaniu kilku minut można rozpocząć klejenie. Ważne, żeby klej trochę zgęstniał i stał się bardziej lekki, bo wtedy pod fototapetą nie powstaną pęcherzyki powietrza. Montaż fototapety najlepiej rozpocząć od lewej krawędzi lub okien/drzwi (dowiedz się więcej o klejeniu fototapet), jeśli obok takowych ma się ona znaleźć oraz górnej części ściany, by móc stopniowo kierować się ku dołowi. Warto pamiętać, by ok. 2-3 cm górnej części tapety od razu nie przyklejać. Dzięki temu, gdy zaistnieje taka potrzeba będzie można ją przyciąć.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, przyklejanie fototapety należy rozpocząć od góry i powoli kierować się ku dołowi, naciskając ją wałkiem do klejenia tapet. Kiedy centralna część zostanie przytwierdzona, należy zająć się przyklejaniem boków. Najlepiej robić to kierując się od środka ku brzegom. Jeżeli podczas dociskania dekoracji do ściany, na brzegach wypłynął nadmiar kleju, to należy go bezzwłocznie usunąć przy pomocy miękkiej i delikatnej szmatki. Etap końcowy to przycięcie tapety w dolnej części i wycięcie w niej otworów na gniazdka i włączniki prądu. Oczywiście trzeba mieć na uwadze to, by były one mniejsze od przedmiotów, które zostaną w nich umieszczone, tak by zostały przez nie całkowicie zakryte. Wtedy unikniemy powstania nieestetycznych szczelin.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze