Strona głównaTechnologieSkanowanie 3D w przemyśle przetwórstwa tworzywa sztucznego

Skanowanie 3D w przemyśle przetwórstwa tworzywa sztucznego

Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne cały czas rośnie, choć jednocześnie mówi się o potrzebie rezygnacji z plastikowych opakowań, które zaśmiecają planetę. Jak sama nazwa wskazuje, tworzywa sztuczne nie występują w naturze, a są produktem wytwarzanym przez człowieka i to wytwarzanym stosunkowo niskim kosztem. Z tego powodu, mimo świadomości, że tworzywa sztuczne bardzo długo rozkładają się w glebie, wykorzystuje się je nieporównywalnie częściej niż wyroby powstałe z materiałów innego rodzaju. Plastik jest tani, lekki, kolorowy, elastyczny (nie w każdym przypadku), dlatego na rynku systematycznie przybywa firm zajmujących się przetwórstwem tworzyw sztucznych. Cechą nowoczesnych przedsiębiorstw produkcyjnych jest nie tylko powszechne wykorzystywanie najnowszych technologii (skanowanie 3D, druk 3D), ale również to, że obok wytwarzania nowych produktów kładą nacisk na recykling tworzyw polimerowych.

Tworzywa sztuczne materiałem do ponownego przerobu?

Niestety wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tworzywa polimerowe wcale nie muszą kończyć na śmietniku, a przynajmniej nie wszystkie. Ponowny przerób tworzyw sztucznych w technologii recyklingu jest możliwy i coraz mocniej nagłaśniany. Obowiązujące w Polsce przepisy zmuszają do segregowania śmieci, a co za tym idzie, wiele plastikowych odpadów z gospodarstw domowych rzeczywiście trafia do zakładów przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Recykling tworzyw sztucznych oznacza dużą korzyść dla środowiska. Plastikowe śmieci nie trafiają na składowiska odpadów, a są przerabiane na worki na śmieci, plastikowe kosze i pudełka, doniczki czy meble ogrodowe. Skanowanie 3D w przetwórstwie umożliwia wyprodukowanie z odzyskanego surowca zamienników dla produktów wykonanych np. ze szkła czy metalu, a więc znacznie lżejszych i nietłukących się.

Przetwórstwo tworzyw sztucznych metodą wtrysku

Jedną z metod najczęściej wykorzystywanych do wytwarzania produktów z tworzyw sztucznych jest metoda wtryskowa. Dzięki niej możliwe jest przetwarzanie rozmaitych tworzyw, w tym zaawansowanych tworzyw technicznych. Nowoczesne wtryskarki pozwalają na wytwarzanie serii produktów w imponującej jakości. Procesy są powtarzalne i dokładnie nadzorowane, co sprawia, że błędy zdarzają się stosunkowo rzadko. Eliminacja błędów możliwa jest dzięki wnikliwej kontroli jakości, w trakcie której wykorzystuje się skanowanie 3D. Zestawienie pozyskanych skanów z dokumentacją produktową pozwala ocenić, czy proces produkcyjny realizowany jest zgodnie z założeniami.

Formy i matryce – skanowanie 3D

Metoda wtryskowa polega na formowaniu tworzyw sztucznych poprzez wtryskiwanie uplastycznionego tworzywa do formy. W zależności od tworzywa, napełniona forma jest schładzana lub ogrzewana, w wyniku czego tworzywo zastyga. Po uwolnieniu z formy należy odciąć resztki tworzywa i wypolerować kształtkę. Co ciekawe, skanowanie 3D wykorzystywane jest nie tylko w procesie kontroli kształtek, ale także do produkcji form i matryc. Formy wtryskowe jest to urządzenia indywidualnie zaprojektowane i wykonane dla każdego produkowanego elementu, zatem nie stanowią integralnej części wtryskarki.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze