Strona głównaTechnologieW jakim celu wykonuje się inżynierię wsteczną?

W jakim celu wykonuje się inżynierię wsteczną?

Inżynieria odwrotna to proces, w którego trakcie dokonuje się analizy gotowego, fizycznego obiektu i ustala, w jaki sposób został wykonany, jak działa, jaki ma kształt i wymiary. Zebrane dane mogą posłużyć do utworzenia kopii wspomnianego obiektu, albo udoskonalonego zamiennika.

Inżynieria odwrotna – jak to działa?

Inżynieria wsteczna ma na celu wyodrębnienie informacji projektowych z obiektów badanych za pomocą nowoczesnego urządzenia skanującego. Inżynieria wsteczna z wykorzystaniem skanera 3D to proces wykorzystywany w wielu dziedzinach przemysłu, zwłaszcza tam, gdzie firmy samodzielnie produkują wykorzystywane w codziennej pracy narzędzia, albo pracują z obiektami starymi, których nikt obecnie nie produkuje, np. częściami motoryzacyjnymi zabytkowych samochodów. Stare części i urządzenia często nie posiadają dokumentacji technicznej. Inżynieria wsteczna umożliwia odtworzenie takiej dokumentacji „wstecz” – najpierw mamy obiekt, następnie wykonujemy jego dekonstrukcję, badamy poszczególne elementy i sporządzamy stosowną dokumentację.

Inżynieria odwrotna z wykorzystaniem skanera 3D

Techniki inżynierii odwrotnej ewoluowały na przestrzeni lat. Ludzie od zawsze interesowali się tym, jak powstał dany przedmiot i na jakiej zasadzie działa, ale nie zawsze mieli możliwość przeprowadzenia dokładnych badań. Dziś dokładne wymiarowanie obiektów umożliwia skanowanie 3D. Skanowanie to proces, w trakcie którego urządzenie skanujące odczytuje dane dotyczące kształtu i rozmiaru danego obiektu, a następnie gromadzi je w taki sposób, by powstał trójwymiarowy model.

Inżynieria wsteczna w procesach produkcyjnych

Inżynieria wsteczna jest ważnym procesem zwłaszcza dla przedsiębiorstw produkcyjnych. Często stosowana jest wówczas, gdy brakuje oryginalnej dokumentacji albo nie ma rysunków 2D. Na inżynierię odwrotną stawia się także wtedy, gdy części zamienne od producenta oryginalnego sprzętu nie są już dostępne. Producent mógł zaprzestać produkcji danej serii produktów, albo zakończyć działalność.

Inżynieria wsteczna służy również optymalizacji złożeń i ulepszeniu produktów o nowe funkcje. Dzięki projektowaniu odwrotnemu można ulepszyć części, które uległy awarii, a nawet odtworzyć przedmioty wykonane ręcznie. Inżynieria wsteczna przyspiesza innowacje produktowe, a wielu przypadkach skraca czas i zmniejsza koszty wytwarzania produktów, które w innym wypadku musiałyby powstawać od podstaw, czyli od kosztownego projektu.

Badanie fizycznego obiektu

Pierwszym etapem inżynierii wstecznej jest badanie obiektu istniejącego w rzeczywistości. Wykorzystuje się tutaj różne techniki, w tym szkice robione ręcznie, fotografie oraz przede wszystkim skanowanie 3D. W trakcie badania konieczne jest zrozumienie zależności i działania obiektu, tak by przygotowany model trójwymiarowy miał jak najwięcej jego cech. Proces badania obiektu i tworzenia modelu 3D nazywa się też odtwarzaniem z natury. Dlaczego? Ponieważ nowe pomysły nie są tworzone na bazie nowych projektów, a istniejących „w naturze” obiektów.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze