Strona głównaInneEnergia ekologiczna

Energia ekologiczna

Energia ekologiczna – co to jest

Energia ekologiczna to po prostu energia przyjazna środowisku. Tym terminem można objąć odnawialne źródła energii (jak wiatr, promienie słoneczne, opady, pływy morskie, źródła geotermalne itp. których źródło się nie wyczerpie) oraz nowoczesne systemy umożliwiające ich efektywne wykorzystanie.
Mimo fali krytyki, która raz po raz pojawia się w mediach, mówiącej o wysokich nakładach na energię odnawialną oraz nikłym wpływie na zmniejszenie CO2 w powietrzu rozwój technologii umożliwia ciągły postęp w systemach wykorzystania energii ekologicznej. Oprócz popularnych przykładów jak kolektory słoneczne, elektrownie wodne i wiatrowe ciekawym przykładem wykorzystania energii ekologicznej są pompy ciepła.

Energia ekologiczna – pompy ciepła

Pompy ciepła wykorzystują energię z powietrza, wody lub gruntu. Pompy działają na zasadzie obiegu termodynamicznego – powodują przepływ ciepła ze źródła o niższej temperaturze do miejsca gdzie temperatura jest wyższa. W praktyce ciepło przepływa więc z któregoś z wyżej wymienionych źródeł do instalacji zamontowanej w domu lub mieszkaniu. Nazwa pompa ciepła bezpośrednio więc odnosi się do zasady ich działania – pompowanie ciepła.
Pompa ciepła wygląda podobnie jak lodówka. Niezależnie od budowy pompy jej elementy są zazwyczaj takie same: parownik, sprężarka, skraplacz i zawór dławiący. Zasilaniem pompy jest energia elektryczna. Pompa nie potrzebuje jej jednak dużo dlatego gdy już decydujemy się na jej zainstalowanie inwestycja po krótkim czasie powinna się zwrócić.

Pompy ciepła – dlaczego warto

Pompy ciepła to energia ekologiczna i przykład nowoczesnego systemu grzewczego (więcej na www). Najczęściej pompy ciepła wykorzystują energię z powietrza. Źródło energii jest więc odnawialne i przyjazne środowisku. Jest to również nowoczesne rozwiązanie, którego instalacja nie jest skomplikowana. Co więcej użytkowanie pomp ciepła jest bardo wygodne, nie pozostawia żadnych odpadów tak w przypadku tradycyjnych kotłów grzewczych.
Jedynym ryzykiem związanym z użytkowaniem pompy ciepła jest okres gdy temperatury powietrza są bardzo niskie. Co zrozumiałe powietrze o niskiej temperaturze nie dostarczy ciepła wymaganego do ogrzania domu. W takiej sytuacji pompa będzie pobierała coraz więcej energii elektrycznej na zasilanie i docelowo sama się wyłączy. Są to jednak sytuacje ekstremalne i temperatury musiałaby być wyjątkowo niskie aby doszło w ogóle do takiej sytuacji. W Polsce w okresie grzewczym nie zdarza się aby pompy ciepła nie działały efektywnie. W naszej strefie geograficznej tego typu zagrożenie nie jest wielkie.

PODOBNE ARTYKUŁY

Najpopularniejsze

Ostatnie Komentarze